| AdinRoss a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu viza de turist către USA, din cate stiu ai voie sa stai 6 luni pe an in State, dar am auzit de la cineva ca dupa 6 luni pot pleca in tara o saptamana două si dupa ma pot intoarce inapoi, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

„Depăşirea termenului de ședere este considerată infracţiune şi poate conduce la îndepărtarea forţată de pe teritoriul SUA şi instituirea unor interdicţii.

Atragem atenţia asupra vizelor de tip B1/B2 (vizită, turism/afaceri), care au valabilitate, de regulă, pentru o perioadă de 10 ani, dar care permit o şedere pe teritoriul SUA de maximum 6 luni (180 zile) într-un an. Ca verificare, la trecerea frontierei SUA, funcţionarul din punctul de control aplică în paşaport o ştampilă cu o dată, care indică ultima zi de şedere permisă în SUA. Aceasta nu trebuie depăşită, şederea devenind ilegală. Prelungirea şederii peste termenul legal se poate acorda numai de către US Citizenship and Immigration Services (USCIS), în urma analizării motivaţiei aduse."

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viza de turist este de 1-3 luni de zile, foarte rar acordnaduse pana la 6 luni.
Nici macar parintii batrani, care-si viziteaza copii stabiliti in America, nu pot beneficia de viza de 1 an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie sa stai 6 luni. Ai voie sa stai cat iti spune ofiterul de imigrari care te controleaza ca intri in SUA. Poti sta 30 zile sau 90 zile sau cat are el chef.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ioneasca, sub numele de Annatassia o trosneste iar si cofunda grav viza cu perioada in care poti sta in SUA.
Viza se acorda de obicei pe 10 ani, nu asculta de Ioneasca

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde si de ofiterul de la Imigrari din aeroport. Nu iti va da niciodata pe 10 ani, de la prima intrare in SUA. Maxim 6 luni intr-un an.

| Nonolita a răspuns (pentru darrio2007):

@suntserios o trosneste iar!
Mereu da raspunsuri proaste si mereu se cearta cu userii "dovedind" (numai el stie cum) ca are dreptate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nonolita):

Pe net scrie clar. El a raspuns doar pe jumatate.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Vezi ca si tu confunzi viza data de ambasada, care se da pe 10 ani, si perioada de sevdere care iti este permisa de catre ofiterul de emigrari la o intrare in SUA.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Asta am spus si eu. Nu ti se va permite mai mult de 6 luni pe an. Pe pasaport iti pune data limită cand mai poti sta in SUA.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Rectific, cat poti sta in SUA pe an.

| antimulte a răspuns:

Trebuie sa ai noroc chior sa iti dea pana la 6 luni, cei de la biroul de imigrari iti pun de obicei intre 30 si 90 de zile. La primele 2 vizite mi-au dat mereu cate 30 de zile, apoi numai cate 90 (si am fost de vreo inca 10 ori), probabil iti vad si istoricul si decid pe loc in functie de asta.