| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare poate tatal sa ma treaca pe pasaportul lui daca mama nu este in tara? ps nu sunt divortati am varsta de 16 ani.

4 răspunsuri:
| Chitimus a răspuns:

In unele tari poti sa treci doar cu buletinul tau... Adica depinde de tara in care vrei sa te duci. Si oricum, sa iti faci un pasaport de urgenta e mai scump cu 200 lei (2 milioane). Daca chiar ai nevoie, nu imi pare a fi o avere.

| Florin6326 a răspuns:

Daca ii trimite mama o procura cum ca este de acord, da, se poate.Trebuie sa mearga la consulatul din tara unde se afla.

| Deelya a răspuns:

Teoretic nu.trebuie imputernicire de la maama prin notariat apoi tradusa si apostilata la Haga

| sema a răspuns:

Salut,
De ceva timp, copii nu mai pot fii trecuți pe pașaportul părinților.
Oricum și înainte nu era valabila înscrierea decât pana la împlinirea vârstei de 14 ani, și cu acordul ambilor părinti.
Singura soluție pentru tine este fie buletinul, fie pasaport individual. O sa iti trebuiasca insa si acordul mamei ca sa poti parasi tara insotita doar de tata.