| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am plecare spre Romania din Germania in decurs de o luna de zile, iar eu fumez tabac la cutie aici, asa m-am invatat sa-mi fac tigarile manual si am ajuns si mai bine la buzunar, ce as vrea sa va intreb cate cutii de tabac am voie sa aduc din Germania in Romania, precizez ca sunt doar pentru uz personal eu si familia. De asta vreau sa iau si mai multe. Multumesc mult. Doar tabac pentru ca filtre gasesc si in Romania.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani - zero.

| NLS a răspuns:

Am la activ 20 de drumuri Germania-Romania si niciodata nu am fost controlat la vama spre destinatia Romania. (am mers si cu masina personala, numere de Germania, si cu firme de transport legale (atat numere de Germania cat si de Romania), si cu ceva clandestin.)

Limita e de 1Kg/pers din cate stiu.

Daca depasesti si esti verificat, o sa iti ceara dovada achizitiei, si o sa verifice daca nu ai firma in Romania.
Si aproape sigur o sa confiste diferenta, daca e vorba de 10kg de exemplu.