| Dennis_Pintilie_1982 a întrebat:

Salut, am putina treaba in Bulgaria in octombrie și trebuie sa călătoresc către Sofia cu avionul din Aeroprtul Charleroi (Bruxelles). Ideea este că sunt minor (15 ani) și trebuie sa călătoresc singur. Știu ca din Belgia pot sa ies singur dacă plec in Romania deci logic și dacă vreau sa plec in Bulgaria. Sunt curios dacă știe cineva pentru întoarcere dacă îmi trebuie ceva sau unde as putea sa întreb. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii de 15 ani nu au nici o treaba singuri in strainatate, asta este clar!
Parintii te vor duce unde este nevoie, daca este nevoie, fiindca minorii nu pot pleca neinsotiti peste hotare.
Se mai poate iesii peste hotare cu un tutore legal, care te va insotii peste tot cu Procura Legala, semnata de ambii parinti (in fata unui notar public).

| Dennis_Pintilie_1982 explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca eu locuiesc in Belgia… Deci acolo am ce caută singur happy Doar ca am cetățenie Romană deci documente de călătorie valabile Românești. Vreau sa știu dacă mie îmi trebuie vreo foaie (gen ceva de la notar) sa călătoresc între Belgia si Bulgaria, si apoi între Bulgaria si Belgia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dennis_Pintilie_1982):

Tu nu ai inteles, tu nu poti calatori singur cu procura legala, ci numai cu un tutore legal care detine acea procura sau cu unul din parinti.
Astea sunt legile lumii, nu doar in Romania, ca iesi afara si te misti inter tari, deci ai nevoie de insotitor legal.

| Dennis_Pintilie_1982 explică (pentru Violleta2022):

Îmi pare rău ca îți răspund așa târziu, dar am călătorit SINGUR fără nicio problema

| Andrei0003 a răspuns:

Nu cred că poți. Am cetățenie română, stau în România și am plecat vara trecută în Belgia. Când am plecat din Charleroi înapoi către București ( mai aveam o singură zi până făceam 18) am putut doar fiind însoțit de unul dintre părinți. Pentru zborul cu care am venit în Belgia am avut nevoie și de împuternicire de la tată făcută la notar. La 15 ani și în Bulgaria e foarte puțin probabil să poți face asta.