| CoconutPete a întrebat:

Am voie sa trec cu alcool din Romania in Bulgaria? Sau trebuie sa declar la vama?

E prima oara cand ies din tara si am la mine cam juma de litru de vodka. Sa torn in alta sticla si sa para apa?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ce să declare oameni buni?!? chiar nu pricepeți că e ceva permis? Nu cumva voi declarați și numărul de chiloței pe care-i aveți în bagaje?!?

12 răspunsuri:
| diannna38 a răspuns:

Tot vei fi dat de gol ca ei vor veni cu caini speciali pentru asa ceva sa te vor controla daca vei avea drocuri sau alcool fara acte deci nu vei avea voie.Vei avea voie doar cu manccare si apa sa treci vama

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa treci fara sa declari daca ai mai putin de:

800 de ţigarete
400 de ţigări de foi
200 de trabucuri
1 kg de tutun
10 litri de băuturi spirtoase
20 litri de vin alcoolizat
90 de litri de vin (din care cel mult 60 de litri de vin spumos)
110 litri de bere.

| mihai69 a răspuns:

Ai dreptul să treci cu alcool și țigări în limite legale. Nu trebuie să declari nimic, dacă nu depășești limita. Iar dacă o depășești și ești prins, vei fi amendat și ceea ce depășește cantitatea legală va fi reținut.
Dacă ai sub 17 ani, nu ai voie de loc cu alcool și/sau țigări!
http://europa.eu/......dex_ro.htm

| pietrean a răspuns:

Poti trece vama catre Bulgaria fara nici-o grija, in eventualitatea ca ai la tine doar "juma de litru vodka"! Nu este nevoie, sa o "pitesti" nici intr-o alta sticla, nici printre haine.Nu are rost.Dar nici sa o etalezi la vedere.
La vama,te controleaza doar la Cartea de Identitate a celor ce sunt in masina, la talonul masinii si eventual la certificatul de nastere, daca ai si copii in masina, sau procura notariala, daca ai copii straini familiei tale.In rest, au ei"nasul" format, ca sa misoase adevaratii traficanti. Daca nu este aglomerat la vama, in 5 minute ai si trecut!
Ce nu inteleg, de ce vrei sa iei bautura la tine? Nu ai bilet cu All Inclusive?

| pietrean a răspuns (pentru diannna38):

Mai copilita,ai vazut tu vreodata,"caini speciali",la trecerea vamei catre Bulgaria(in eventualitatea ca ai fost in Bulgaria)? Eu am fost de noua ori si nu am vazut NICIODATA,asa ceva! Cum iti permiti sa dai informatii false, doar asa ca sa raspunzi si tu ceva?
Chiar daca ai avea o cantitate mai marisoara, in limita legala, tot poti sa treci granita, chiar si fara acte.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Mai bine declari la vamă.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru mihai69):

La vamă întreabă ce are de declarat, că mai bine o declară decât să riște.

| pietrean a răspuns (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Asa cum sunt intrebarile tale... puerile(ca sa ma exprim politicos), asa este si raspunsul tau!
Nu-l intreaba nimeni!
Ai vrut sa fii poate, comic, dar cu asa raspuns, nu ai facut decat sa te faci de tot rasul!

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru pietrean):

Vreau tricou pa invidiosule

| pietrean a răspuns (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Stai prost cu gramatica!
Daca asta este interesul tau, vai de capul tau! Eu nu pot sa fiu "invidios", poate revoltata, ca pot exista astfel de tanci, ca tine.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru pietrean):

Dă-mă-n judecată!
Din revoltă, așa.

| pietrean a răspuns (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Se poate altceva, pe acest site!
Controleaza!