| Teogmp a întrebat:

Salut.
As dori sa va intreb daca se poate cumpara bilet avion online de pe site-ul oficial al lor de la o firma straina,as vrea sa platesc cu cardul MasterCard, dar eu am cont facut in lei si biletul e in euro, ce se poate intampla? Se vor transforma in euro automat dupa cursul din ziua respectiva?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, poti sa platesti in orice valuta cu cardul in Lei. Se face schimbul valutar la cursul din acea zi. Ai grija doar ca de obicei cursul e putin, putin diferit pentru tranzactii cu cardul, decat cel de la banca.

| Teogmp explică (pentru CuriousStuff):

Si banca mai ia un comision pe langa bilet de avion? de exemplu am card la brd, ia comision pentru tranzactie cu cardul?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Teogmp):

De obicei nu se ia niciun comision. "Comisionul" ti-l trage din diferenta aia de curs valutar de care iti ziceam. Nu e o diferenta foarte mare, o sa-ti apara pe extrasul de cont cat ai platit in valuta, cursul si cat a fost in lei.
La BT stiu ca nu e niciun comision pentru nicio plata, nicaieri si nici la BRD nu ar trebui sa fie.