| vilaflorin a întrebat:

Salut,as vrea sa merg cu un prieten in Moldova și gen noi avem doar 16 ani, putem merge fără aprobarea părinților? Mergem doar 2 zile

Răspuns Câştigător
| Vasile2003 a răspuns:

Nu,ai nevoie de acordul părinților. Și chiar și cu acord nu puteti pleca singuri, trebuie sa fiți însoțiți de cel puțin un părinte, un reprezentant legal sau o terță... Poți pleca singu doar dacă ai DOMICILIUL/REȘEDINȚA acolo ca minor ...Succes!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergeti ca va vor intoarce inapoi de la granita, pentru ca sunteti si minori si neinsotiti.

| Simpatic a răspuns:

Nu,nu puteti merge
Aveti grija ca astia din Rep.Moldova sunt perversi racoleaza tineri din Romania
Toti o ard cu par in ochi vand aici la noi motorina si ei sa vezi ce masini au acasawinking lexus porsche iar cand e vorba sa fim pe plus economic tara noastra le trimite amaratilor astora ajutoare financiare, ce cacati de romani din guvern

| Vasile2003 a răspuns (pentru Simpatic):

De ce generalizezi? Sunt o mulțime de oameni de treaba în Republica Moldova, oameni muncitori, dar care nu au ce pune pe masă din cauza guvernării proaste de până acum... orice ajutor extern îi ajută în dezvoltare. Recunosc, sunt și persoane în genul sau persoane rusificate care nici nu recunosc vreun ajutor acordat de țara noastră, chiar dacă avem origini comune, dar sunt și oameni care nu au nicio vină și merită ajutați.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu puteti merge deloc, fiindca sunteti minori si aveti nevoie sa fiti insotiti de ambii parinti sau sa aveti Procura Notariala semnata de abbi parinti ai fiecarui copil si evidents a fiti insotiti de un adult.
Asta este o calatorie peste hoare si la granita nu puteti trece, fiindca sunteti minori.

| mihai69 a răspuns:

În regiunea istorică Moldova, da.
În Republica Moldova, nu.

| Dismally a răspuns:

Se poate, dar gen... mai asteptati si voi doi ani si pe urma incercati big grin

| Werrich a răspuns:

Nu, nu aveți voie sa ieșiți din țară fără un adult și acordul scris al părinților.

| Pichakchiu a răspuns:

Te-as sfătui sa nu mergi fără acordul lor. Dacă ți se întâmplă ceva, ei de unde știu sa te ia? Ai grija și spune le