| euady100 a întrebat:

As vrea sa plec in Spania la mama mea si vreau sa stiu cum se procedeaza. Am 18 ani si mai am un frate de 16 ani. Il pot lua si pe el? Pot pleca doar cu buletinul? La vama se mai controleaza? Cati bani de buzunar imi trebuie? Dati-mi mai multe detalii va rog frumos. Astept raspunsuri. Si cu ce autocar (firma) mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Cioxan a răspuns:

Ii faci procura la notariat, e vreo 50 Lei! Cu actul acela, parintii il pun pe fratele tau in grija ta (ceva de genul)! Adica veti putea trece din Romania in ungaria (Romania nu este in spatiul "Shenghen ", inca mai exista vami! Din ungaria pana in spania nu te mai controleaza nimeni! NU iti cere nimeni bani! Firma nu stiu sa-ti recomand pentru ca nu stiu in ce judet stai sinu pot fi sigur ca firma aceea e si la tine in judet! Bani de buzunar : ia-ti cat vrei tu sa ai pe ce cheltui! Acolo e de 2-3 ori mai scump ca la noi! Eu am fost in Grecia, Athena si doza de coca-cola era cat o sticla de 2, 5 litri la noi! big grin funditabatting eyelashes

3 răspunsuri:
| hiperkevin a răspuns:

Da poti sa il iei si pe el nu ar trebui sa ai probleme el r trebui sa treaca cu pasaportul pentru ca e minor dar il poti lua cu tine fara probleme

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ai nevoie doar de cartea de identitate(nu buletin). Fratele tau are nevoie de cartea de identitate si de o declaratie pe proprie raspundere, data in fata unui notar public ori la o reprezentanta a Romaniei din strainatate(Ambasada ori Consulat) de catre ambii parinti, impreuna ori fiecare in parte, prin care acestia isi dau acordul ca fratele minor sa plece in strainatate si te indica pe tine ca insotitor major. Daca mergi la mama n-ai nevoie de multi bani de buzunar, poate vreo 50 euro. Dupa parerea mea este mai bine sa pleci cu avionul, nu cred ca o sa coste mai mult si ai numai avantaje: ajungi mult mai repede si este mai putin obositor. Succes si numai bine!

| CosminM a răspuns:

Din 3 raspunsuri care le-ai primit 2 sunt total aiurealaughing noroc cu Cioxan, dar vezi ca daca mama ta iti trimite din Spania procura de la notar trebuie sa o traduci si sa o leglizezi( ceea ce costa putin mai mult). Si sa te interesezi ca s-ar putea sa iti trebuiasca si cazierul( intereseaza-te la notar) deoarece nu stiu exact daca doar parinti pot sa te scoat din tara fara cazier.eu de exemplu am pierdut un zbor spre Paris deoarece verisoara mea ( de gradul 1) nu avea cazierul si procura de la parinti imi era facuta pe ea, asa ca, am pierdut zborulhappy si a trebuit sa mai dai bani sa-mi reporgramez biletul, bani sa imi fac alta hartie la notar! etchappy
Ca si firma de transport iti recomand EuroLines!
Daca mai ai vreo nelamurire te rog sa-mi dai un mesaj.
Vacanta placuta!~