| Gabbby a întrebat:

Salut, buna.Am 15 ani, de ce documente am nevoie pentru a pleca in alta tara la parintii mei.Parintii mei sunt in Italaia iar eu un Romania. Va rog sa ma ajutati. Multumesc

6 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Ai nevoie de imputernicirea parintilor (trebuie sa vina ei aici si sa faci imputernicirea la un notar ) apoi ai nevoie de buletinul tau happy

| CristiCryssu a răspuns:

Trebuie procura din partea ambilor parinti, legalizata la notar.

| PetreConstanta a răspuns:

Procura notariala din partea ambilor parinti

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, data la Ambasada ori Consulatul Romaniei din Italia si autentificata, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Pot indica si conducatorul auto(daca mergi cu o masina) ori personalul de bord de pe avion sau insotitorul de pe tren. Declaratia trebuie sa ti-o trimita in original. In acest sens sunt prevederile L.nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane." Numai bine!

| fashionaddict a răspuns:

Trebuie sa ai, in primul rand, un insotitor(peste 18 ani) pe care parintii tai sau tuterele tau legal sa iti faca o imputernicire la notar, pentru. asta ai nevoie de buletinele voarte si copia dupa buletinul insotitorului+cazier scos de la politie de catre insotitor(daca nu e unul dintre parinti).

| andru8700 a răspuns:

Iti zic eu pe scurt.Parintii tai din Italia trebuie sa mearga la un notar roman sau italian, fac imputernicirea daca mai merge cineva cu tine imputernicesc persoana respectiva daca nu imputernicesc firma cu care te duci daca te duci cu avionul sau autocarul(firma respectiva) daca te duci cu avioul trebuie sa plateasca 50 euro la stewardesa si te ia aia in primire,a si app daca imputernicirea este in italiana trebuie dusa la traducator, tradusa in romana si legalizata, asta e simpul.In rest nu trebuie nimic altceva, imputernicirea ajunge in maxim trei zile prin curier rapid sau fan curier, sunt multe.