| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care este rolul unei vize schengen? Din cate stiu in zona Schengen ai voie sa te plimbi fara a fi legitimat la granite. Deci care e rolul ei? Stiu ca atunci cand am plecat in strainatate nu mi-a trebuit, sunt confuz, pentru ce e acea viza?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum bine zici: ai voie sa te plimbi fara a fi legitimat la granite
Sau:
Viza Schengen este o viză fără restricţii teritoriale, acordată unui cetăţean dintr-o ţară-terţă de una din ţările semnatare ale Acordului Schengen. Aceasta îndreptăţeşte deținătorul, în acelaşi scop şi pe durata validităţii vizei, să intre fără controlul vamal pe teritoriul oricăreia dintre ţările semnatare. Orice cetăţean dintr-o ţară-terţă cu permis de reședinţă valid în una dintre ţările semnatare poate călători cu un paşaport valid, fără a cere o viză, timp de 90 de zile pe o perioadă de şase luni, în alte ţări semnatare.

| mihai69 a răspuns:

Nu ți-a trebuit pentru că nu e cerută cetățenilor din țările UE. Dar dacă ai fi vrut să mergi în oricare dintre acele țări înainte de aderare, o puteai face NUMAI cu pașaport (nu și cu C.I. ca acum) ȘI cu viză Schengen.
Restul e cum ți-a zis deja @sierra1.