| Ionică a întrebat:

Ce tari ati vizitat? Cum e acolo? Cum sunt oamenii? Ce v-a placut? Ce nu v-a placut? Multumesc!

17 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Am vizitat majoritarea tarilor din Europa si am ramas cu impresii foarte frumoase despre locuri si oameni. Mi-a placut totul si m-as intoarce maine sa mai vad ce n-am reusit in excursiile anterioare.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@simona
MĂRINIMÓS adj. 1. v. darnic. 2. v. generos. 3. binevoitor, compătimitor, îngăduitor, înțelegător, milos, milostiv,

Te lamuresti doar din experienta proprie. Am ramas cu pareri bune si amintiri frumoase dupa Bulgaria, Franta.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

happy doar ti-am aratat sensul cuvantului pentru a-l folosi corect pe viitor. Ai vrut sa spui ca par mai aroganti. Mie nu mi s-a parut, dar oricum am alta optica asupra arogantei decat majoritatea. Avand si un prieten in Paris, m-a ajutat si el un pic sa vad lucrurile un pic mai din interior.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Am fost in Grecia, Austria, Elvetia, Ungaria, Bulgaria etc ce pit sa zic mi-a placut tot ce am vazut, iar despre oameni, nu se compara cu romanii nostri aia sunt civilizati.

| simona_6231 a răspuns:

Am fost in Franta, Italia, Belgia, Grecia...franta mi-a placut cel mai multhappy, cu toate ca parizieni sunt un pic mai marinimosi sunt ok, de ceilanti nu pot sa spun decat ca au civilaztie peste noi de 100 de ori mai mult.

| simona_6231 a răspuns:

@cristacheceliute nu stiu cum vroiam sa spun ca sunt un pic cam fitosi parizieni fata de ceilani de ex din lyon sau celalante orase...cum ar fi la noi bucurestiu fata de provincie. si crede-ma ca am fost in franta, acum daca am pus un alt cuvant din greseala nu trebuie sa imi spui sa ma lamuresc cu experienta in frantawinking.

| Alisa a răspuns:

Pai eu locuiesc in Londra de un an jumate.
Este multa civilizatie, oamenii se respecta unul pe altul, nu au treaba unul cu altul, cu felul de a se imbraca, etc. Aici este multa verdeata si o gramada de parcuri special amenajate pentru a putea sa iti petreci timpul cu tot felul de activitati. Sunt multe locuri de vizitat, muzee, si tot felul de atractii (British Museum, London Eye, Big Ben, Victoria Museum, Tate Modem, etc).
Nu imi place faptul ca aici ploua mai des, dar in rest este totul ok din toate punctele de vedere.
Imi place sistemul lor de invatamant, inveti ceea ce te intereseaza, ce te pasioneaza, nu esti obligat sa inveti ceva ce nu iti place, ci te axezi exact pe ceea ce vrei sa faci pe viitor.

| mihaa a răspuns:

In 92 am vizitat, cehia, si ungaria de atunci, nu am mai vizitat nimic

| andreimicutu a răspuns:

Eu am fost in Ungaria, Slovacia, Polonia, si cel mai mult mi-a placut in Polonia. Acolo totul este foarte istoric, ei tin foarte mult la istorie si la ceea ce tine de razboaiele mondiale. Oamenii, in special femeile sunt blonde cu ochi albastrii sau verzi. Nu mi-a placut ca este cam frig pe acolo dar in rest totul este OK. Succes! big grin

| Alex_7297 a răspuns:

Eu am vizitat Italia, Serbia, Ungaria, Austria, Germania, Turcia, Bulgaria. Ce să zic, unii sunt ca noi, unii mai civilizaţi.
@simona cum vrei să fim mai civilizaţi şi mai bine instruiţi ca ei, atâta timp cât noi nu ştim să vorbim în propria noastră limbă (CEILALŢI, subliniez, ceilalţi!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost in Franta-Paris si in Spania in Madrid locuiesc, daca mergi in Paris, pregateste-te sa vezi un bucuresti mult mai mare, si cu raul sena. La periferia orasului, si chiar in zonele aproape de centru, este mizerie, hartii pe jos, tot felul de gunaie.Este curat in centrul Parisul, pe bulevardul champs ellise, si in general unde sunt turisti este curat, dar restul orasuli lada de dorit, mai ales metrolu, INFECT. Nu as pute sa zic si despre Spania acelasi lucru, sunt mult mai curati spanioli decat francezi, sun si mai moderni din toate punctele de vedere spanioli, Sa nu uitam ca acum 30 de ani spanioli imgrau in franta. Iar acum sunt mai sus decat francezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer sa stau in Romania decat sa vizitez tzari precum "bulgaria, ungaria, polonia" daca plec intr-o tara sa fie cel putin la nivelul austriei.

| 00raluka00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. ai dreptate si eu am vizitat Austria de numeroase ori

| anda1313 a răspuns:

Ungaria. E foarte frumos, insa cu greu vei gasi un ungur care sa iti dea explicatii in engleza, unii nu stiu, iar altii si daca stiu nu te ajuta. E dificil daca nu le stii limba fiindca nu sunt prea draguti cu turisti decat in zonele destinate lor, unde personalul chiar e foarte bine instruit.

| vladutzzz_2456 a răspuns:

Salut!
Poi am fost in Franta, Paris mai exact. E superb, foarte luminat noaptea -am fost de rev- (mai ales Place de la concorde si Chams Elysees) Un singur lucru m'a scos din sarite rau de tot acolo: am vazut multe cupluri doar de gen masculin :-&. In rest, aproape totul ok!
Cel mai mult m-am plimbat prin Italia. Ce sa iti zic...vei intalni romani de'ai nostri la fiecare pas. Te intelegi relativ usor cu italienii daca ai un pic de vointa. In general sunt amabili, insa zgarciti! Aici mi-a placut cel mai mult Portofino :X
Preferata mea, ramane insa Austria. Am fost la ski in Bad Gastein (cred ca asa se scriehee hee) si nu se poate compara cu nimic in opinia mea:X
A...si era sa uit de Budapesta. La fel, mi-a placut ca noaptea era plina de lumini si Dunarea arata acolo pur si simplu ca de basm. Doar ca nu suport limba vorbita acolo...DELOC! happy
Cam atat pe moment laughing
Numai bine! happy

| L i T h i U m < 3 a răspuns:

Eu am fost in Irlanda apoi in Anglia.Irlanda este mica dar merita vizitata de oricine.Este foarte usor pentru cineva ce cunoaste engleza sa vorbesti cu ei, sa ceri indicatii etc.Sincer nu sunt lucruri care nu mi-au placut. poate doar ca in luna august trebuia sa port geaca pe mine ca era frig...Despre Anglia pot sa zic ca e foarte frumoasa. Oamenii sunt de 10 ori mai civilizati si nu se iau de tine sa-ti spuna chestii ca"nu`mi dai si mie id-ul tau de mess sau nr de telefon" sau lucruri care ti le zic "inteligentii" din romania