| Dandiiiiiiii a întrebat:

Salut celor mai maturi!
Parintii mei au auzit la o barfa cu cei de varsta lor ca in Ungaria cei de peste 65 de ani, membri ai CE pot calatori gratis cu trenul, tramvaiele, troleibusele, etc. Tot ce este transport in comun inter si intraurban.
Ei, eu acum am sarcina de a afla amanunte.
Cine ma poate ajuta?
La tren, presupun ca trebuie sa ia un bilet cu valoare zero cam cum au elevii la noi, unde e trecuta ruta. Si cum se justifica? Cu CI? Si unde se ia? In Romania sau la prima gara din Ungaria?
Dar la transportul in comun din orase cum se face?
Si tot ce mai stiti voi ca e nevoie. Ca poate eu nu stiu ce sa intreb.
Multam si dau o palinca pentru asta! happy

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cetatenii UE care au varsta de peste 65 ani se legitimeaza si primesc bilete gratuite pe toate itinerariile interne Ungariei, pe liniile de transport care apartin statului Ungar.

Deci, daca vrei sa calatoresti cu trenul ca pensionar, mergi cu pret redus pana la granita, traversezi vama pe jos, iar de la prima statie poti calatori gratuit, pana la intoarcere de la granita.

| Dandiiiiiiii explică (pentru Bula):

Ai fost? Ai traversat pe jos? Eu ma indoiesc.

| Bula a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Nu am calatorit cu trenul, dar vecini de ai mei da.

| Dandiiiiiiii explică (pentru Bula):

Si probabil esti la granita cu Basarabia. Pe la Galati auzisem ca se trece pe jos.

| Bula a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Basarabia si Ungaria sunt in doua directii (si granite) diferite (nord si vest - vezi harta Romaniei).

| Freya1 a răspuns:

Pai și la noi în tara transportul în comun e gratuit la pensionari.Iar la ce nu e gratuitate, au reduceri.

De interesat despre asta nu ai de unde decât de la cetățenii maghiari, ca cei roamni sigur nu au gratuități dacă nu sunt de acolo.

| Dandiiiiiiii explică (pentru Freya1):

Copile, ce a fost pentru tine asa de greu de inteles?
Nu vreau sa te jignesc desi ma mananca limba.
Ungaria acorda gratuitati membrilor CE (Comunitatii Europene) fie ei francezi, austrieci, sau... romani. Cu conditia sa aiba poeste 65 de ani. Cea ce Romania nu face nici pentru cetatenii ei.
Sau ti se pare ca Romania nu este membra CE?
"la noi în tara transportul în comun e gratuit la pensionari.Iar la ce nu e gratuitate, au reduceri." la nivel local. Dau primariile pentru locuitorii acelui oras. Iar pe CFR au 6 drumuri (3 dus, 3 intors) cu reducere 50 % din regio (personal) clasa a doua. E drept, si Ungaria da gratuitate tot la trenurile regio. Am aflat intre timp. Dar la toti babalacii din Comunitatea Europeana!
Nu stiu limba iar gogu traduce execrabil. De aia ii intreb pe cei care au habar ce inseamna senior, CE, gratuitati, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Sunt femeie și am aproape 30 de ani, asta în primul rand.Si în al doi-lea nu știu de ce te superi și agiți asa, ca nu ti-am răspuns cu răutate, nici la misto, nici sa te atac.Am spus ca din câte știu la noi au gratuități ca am și eu bunica, iar la străini nu cred ca o data ce nu ești de al lor te duce cineva gratis.

| Dandiiiiiiii explică (pentru Freya1):

Ei iata, ca te duc maghiarii gratis, chiar daca nu esti de al lor!
Citeste in link-urile de la raspunsul primit aici: https://forum.softpedia.com/topic/1223940-transport-ungaria-65/

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.

Serviciile feroviare sunt oferite de către stat prin compania
Magyar Államvasutak Rt. (Mav Rt.), iar această formă de
călătorie este relativ ieftină. Companiile private Győr Sopron
Ebenfurt operează servicii pe anumite linii în nord-vest a ţării
(Sopron, Mosonmagyaróvár, Hegyeshalom). Pentru distanţe
mari există de asmenea şi o reţea de autocare.
Reduceri importante sunt disponibile pe trenuri şi autobuze:
 copii cu vârsta sub şase ani călătoresc gratuit;
 cei care deţin carduri de student pot primi o reducere
de 67.5%;
 cei în vârstă de sub 26 au dreptul la o reducere de
33% (numai pe trenuri)

cei cu handicap şi persoanele care îi însoţesc au
dreptul la o reducere de 67.5%;
 pensionarii pot beneficia de 16 călătorii pe an plătite
la 50% din valoare;
 cei cu vârstă de peste 65 de ani călătoresc gratuit;
Transport public local poate fi de asemenea folosite în oraşe.
Autobuze sunt disponibile în cele mai multe oraşe, în timp ce
în Budapesta, Debrecen şi Szeged există de asemenea şi o
reţea de tramvaie. De asemenea, Budapesta are trei linii de
metrou, precum şi troleibuze. Tarife sunt, în general,
acceptabile (un bilet valabil pentru orice mijloc de transport
în Budapesta costă HUF 230)

atat scrie, probabil cu CI, indiferent de cum face, cand va fi nevoie scoate CI si arata si gata

| Dandiiiiiiii explică (pentru HUAWEHUAWE):

Multumesc. Dar voiam mai clar.