| samarghitan a întrebat:

Salut.cine stie cand se deschide circulatiei transfagarasan si transalpina? multumesc

4 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu există o dată fixă. Anul acesta, din cauza avariilor care s-au produs în timpul iernii, Transfăgărăşanul se va deschide abia la începutul lui iulie. Transalpina de pe 15 mai, dacă există condiţii prielnice.

| Diavolcata a răspuns:

La sfarsitul luni iunie sau iulie

| Florincrap a răspuns:

Cred că la sfârşitul lunii iunie sau la începutul lunii iulie. Poate fi deschis şi acum, depinde de condiţiile meteorologice.

| yellowalien a răspuns (pentru Florincrap):

Niciodată nu găseşti Transfăgărăşanul deschis în luna mai. Adică poţi merge acolo, dar nu poţi parcurge decât o anumită porţiune(în general până la hotelul Bâlea Cascadă). În mai, încă este zăpadă multă în munţi, care acoperă porţiuni mari din şosea. Anul trecut pe vremea asta, sus la cascadă erau 2m, iar şoseaua în multe locuri nici nu se vedea. Nu puteai urca decât cu telecabina.