| TtsCtl a întrebat:

Cineva care cunoaște drumul Italia - Anglia? Îmi poate spune ce taxe ar trebui sa plătesc și pe unde sa merg?

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Cel mai ieftin, cu avionul, 100 - 140 EUR cu Brittish Airways (Aeroportul Marco Polo din Veneția - Gatwick Airport).
Cu mașina
Trebuie să ajungi la granița cu Franța: Veneția - Milano - Entreves (punct de trecere frontieră) - drum de centură Geneva - Dijon - Troyes - Reims - Arras - Calais - traversare EUROTUNEL - Dover (UK) - Londra.
Nu știu dacă se pecepe o taxă pentru traversarea graniței Italia - Franța.
Pentru informații EUROTUNEL, accesează: https://www.eurotunnel.com/uk/tickets/

| mihai69 a răspuns:

În Italia și Franța plătești taxe pe autostrăzi, la traversarea Canalului Mânecii iar plătești tren (Eurotunel) sau feribot. Taxele sunt în funcție de distanțe.
ViaMichelin spune că între Torino și Londra, în funcție de traseu, costul total (combustibil și taxe) ar fi între 250 și aproape 300 €.
http://kek.gg/u/34K6k