| Ch3ls3a91 a întrebat:

Salut! Daca plec cu cortul la munte, ce metode as putea folosi pentru a incalzi cortul? Ma refer la metode "naturale" nu la butelii sau alte genuri. Ceva sfaturi?
Dau funda!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Folosesti cort alpin, cu perete dublu
2. Folosesti izolier-uri sau chiar saltele pneumatice
3. Folosesti haine si paturi adecvate vremii de munte
4. Mananci carne grasa
5. Bei cate o palinca mica pentru "incalzire"winking

| darrio2007 a răspuns:

Sac de dormit, trening. Nu ai cu ce incalzi cortul. Noaptea este destul de rece, chiar si in aceasta perioada. Numai sa iti alegi bine zona de campare. Ursuletii sunt in habitatul lor.
Nu tine mancarea in cort ci mai departe. Se va duce la mancare si nu va intra peste tine in cort.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Corturile de munte sunt confecțíonate din două părți (folii), iti mai trebuie haine groase, sac de dormit și o saltea termoizolată.
Fara doar si poate trebuie sa acorzi o atentie sporita la cumpararea acestora si ar trebui sa te orientezi in principal spre cele de calitate superioară.
Iei cu tine un recipent din inox (e mai usor), unde poti fierbe niste vin, cand iti este frig...
Și ce e mai important: nu călători singură!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In primul rand, cumpara un cort bun. Vezi ca fiecare cort are caracteristici care spun pana la ce temperatura poate fi folosit. In al doilea rand, cumpara si un sac de dormit si sa ai haine de munte la tine, nu tricou din bumbac sau pijama. Ar fi bun si un polar si o caciula. Altfel nu vad cum ai putea sa "incalzesti" cortul, doar sa ai ceva potrivit vremii si sa te imbraci bine. Ai putea sa ai in vedere si faptul ca punand cortul intr-o zona expusa de pe munte, o sa bata vantul fix in el.

| RoCkKiD a răspuns:

Asculta aici, cu 1-2 zile inainte sa mergi la munte bagi fasole de 3 ori pe zi. Cand ajungi acolo nu o sa-ti mai pese de temperatura din cort pentru ca oricum nu o sa poti sa dormi in el.

| floresdemayo a răspuns (pentru RoCkKiD):

Vai, săraca, o pui să se dezbrace in frig? ))

| RoCkKiD a răspuns (pentru floresdemayo):

E libera sa-si aleaga vestimentatia. happy

| Brizbriz a răspuns:

Unde balarii mergi tu acum la munte si e *frig*?!?
Himalaia? emisfera sudica? unde?

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ai fost pe platoul Bucegi vara? Noaptea e rece fata din timpul zilei.

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Mkay, atunci

@Ch3ls3a91 cortul se incalzeste cu... google:
https://www.google.com/search?q=cum+se+incalzeste+cortul
1. faci o groapa in pamant, faci focul acolo, acoperi bine cu pamant si pui cortul peste:
https://www.youtube.com/watch?v=BLLnNXoxfdo
2. soba portabila pe lemne, cu burlan extern:
https://www.youtube.com/watch?v=x-W3kTok14Q
https://www.youtube.com/watch?v=LmbzJtEM5aU
3. daca, CHIAR TE MANANCA, ai bani si nu te deranjeaza sa cari:
https://www.emag.ro/......DYXC1VMBM/

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Trebuia sa scrii asta celui care a intrebat. Eu asa procedez. Sac de dormit si ceva mai gros de imbracat pentru noaptea.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Îți iei cort indian, tipee, și faci foc înăuntru

| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, metode naturale doar cu pietre încinse!

| alexGeorge13 a răspuns:

Cu pietre boss