| SuNaM a întrebat:

Deci faza e ca intr-o saptamana, am un zbor cu avionul spre Italia si e prima data cand o sa zbor. Acum faza e ca merg intr-un fel de city break, 4 zile. Intrebarea mea este daca pot pune toate hainele in bagajul de mana (ala de il iau in avion cu mine). Toate hainele mele incap intr-un rucsac si nu are rost sa cumpar un bagaj de cala, din moment ce stau doar 4 zile, dar mi-e frica sa nu comenteze aia de acolo ca am toate hainele in bagajul de mana. Vreo idee? Ceva sfaturi pentru prima data?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Drsss a răspuns:

Salut. Bagajul de mana nu trebuie să aibă dimensiuni mai mari de 40 x 30 x 20 cm (cel putin asa e la wizz). Dacă au loc toate hainele in bagajul de mana nu o sa zică nimeni nimic. Dar dacă pui si ceva electronic (laptop, telefon, etc) sa le scoti si sa le pui pe banda de bagaje din aeroport. Cat despre avion..cand o sa te urci in el o sa ai senzația că esti in autocar, sunt sanse sa iti vina amețeală la decolare, or sa ti se înfunde urechile ( iti recomand sa iei gumă cu tine), o sa fie zgomot de la motoarele avionului, dar in mare parte nu o sa simti nimic in timpul zborului... zbor placut si distractie plăcută!
Dacă ai vreo nelămurire in aeroport ii poti întreba pe cei angajați de acolo.
Ps: sa fi cu 1h 30 min mai devreme inainte de decolare, te pup.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat bagajul de mana nu depaseste greutatea de 8 sau 10 kg (depinde de linia de zbor) si nu este mai mare decat masura impusa de linia aeriana cu care zbori, poti sa iei haine in el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce treaba au ei unde ai tu hainele atat timp cat respecti dimensiunea bagajului

| Panamax a răspuns:

Ca sa nu comenteze ceva cei de vama ai putea sa le imbraci pe toate pana treci vama.Le zici ca iti este frig daca se uita urat.

| Drsss a răspuns (pentru Panamax):

Ce vama? A zis ca zboară cu avionul nu zboară cu masina...

| Panamax a răspuns (pentru Drsss):

Daca taceai filozof ramaneai.
In primul rand nu ai inteles sensul mesajului ca esti incuiat.
In al doilea se face control vamal la Punctul de Trecere a Frontierei Aeroport Henri Coandă - Otopeni.
In al treilea cand esti prost nu mai claxona.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu zice nimeni nimic dacă se încadrează în limitele de greutate și mărime.
Ca sfat, du-te la aeroport cu câteva ore înainte de zbor. Mai bine aștepți o oră decât să pierzi zborul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar nu o sa te lase cu rucsacul ala daca ai 6 tricouri in loc de 4.
Nu se uita nimeni la hainele din rucsac (care trebuie sa se incadreze macar ochiometric in limitele admise). Mai bine fa-ti griji daca ai cosmetice in rucscac, exista restrictii pentru ele. Informeaza-te pe site-ul companiei aeriene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haine poti lua.
Dar n-ai voie lichide.
Sau obiecte ascutite.