| Botez_Florin_2000 a întrebat:

Salut,eu sunt din judetul Vaslui si cu timpul am auzit multe legende
de la diversi batrani dar una chiar mi-a scornit interesul.Din cate am auzit ar fi vorba despre o caleasca facuta din aur a unei fete de general turc inpuscata pe front. Turci iau facut fete-i acestea un mormant in care a fost ingropata cu caleasca cu cai cu tot acest mormant ar fi situat in Vaslui, husi, lunca veche (pe deal) interesati sa exploreze?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se vede ca esti din Vaslui; nu era nevoie sa precizezi. Ai o ortografie specifica!

| Botez_Florin_2000 explică (pentru ardnaxur1961):

Am precizat ca-s din Vaslui sa se stie de unde e legenda big grin

| patriiiii89 a răspuns:

As fi intereseata, pacat ca sunt din alt oras.

| dydydeea a răspuns:

Si eu sunt din judetul Vaslui dar sincera sa fiu nu am auzit niciodata de asa ceva laughing sorry

| Botez_Florin_2000 explică (pentru dydydeea):

Pai nu-s din Vaslui sunt din husi