| ctodirica a întrebat:

Gasesc bilet in tren ca sa mi-l cumpar?

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Da, gasesti.
Că să poţi obţine acel bilet şi nu amendă, trebuie să mergi la controlor imediat ce te-ai urcat în tren.
Preţul e cu vreo 50% mai mult.
Asa ca e preferabil sa-l cumperi de la casa de bilete.

| lpavel a răspuns:

Da, la controlor, dar va fi mai scump decat la ghisee! Bafta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, la personal, e acelasi pret, mai ales daca te duci imediat la controlor

| stlucian a răspuns:

Acum cativa ani, ca sa nu pierd trenul, m-am urcat fara bilet(era coada la ghiseu) si am platit dublu!
Dar trebuie sa cauti tu controlorul pentru a scapa de amenda(explicandu-i problema).

P.S.: Daca ai ghinionul sa dai si peste un supra control atunci amenda e garantata(daca nu ai bilet). Nasul e obligat sa poarte la el bilete de calatorie pentru astfel de situatii plus ca in unele halte nici nu mai exista case de bilete big grin
Calatorie fara griji thumbs up

| LikeARollingStone a răspuns:

Nu! Trebuie sa il cumperi in gara.

| Braunion a răspuns:

Doar pe tronsoanele care au fost privatizate si concesionate. Pe tronsoanele care tin de CFR biletul este preplatit la casele de bilete, altfel platesti cu 100% mai mult (adica dublu). Aia care zic ca platesti cu 50% mai mult au ramas repetenti la matematica (probabil)

| vinusipaharu a răspuns:

Da, cer controlorului, e cu 50% mai scump.

| TheBlisterExists a răspuns:

Nu.
Biletul de tren se cumpara din gara. Daca ii zici controlorului ca cumperi de la el bilet primesti si o amenda.

| NNella a răspuns:

Doar la cele private se cumpara bilet din tren. Cele de la cfr le cumperi din gara si daca iei din tren (cfr) va fi mult mai scump