| elena_8069 a întrebat:

Salut,

Imi poate spune si mie cineva va rog cum pot sa imi cumpar bilete de avion online de pe site-urile companiilor aeriene?

Am inteles ca aceasta este cea mai ieftina modalitate de a-ti cumpara bilete de avion, fata de la agentii turistice sau direct de la aeroport.

Eu m-am uitat pe cateva site-uri si am vazut ca trebuie sa platesc cu cardul, dar eu as vrea sa imi platesc online si taxa pentru bagajul de cala si nu stiu cum pot sa adaug si un bagaj de cala ca sa intre in pret, pentru ca nu am gasit nicaieri optiunea asta, am vazut doar regulile cu privire la bagaje si atat.

Si daca platesc direct la aeroport taxa pentru bagajul de cala trebuie sa dau 20 de euro...

Cei care obisnuiesc sa isi cumpere bilete de avion in acest mod si stiu cum se procedeaza, ii rog sa imi explice si mie cat mai detaliat. big grin

Le multumesc anticipat tuturor pentru ajutor.

Astept raspunsuri...
happy

Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Eu mi-am cumparat pentru wizzair. Mi-am facut initial cont pe siteul lor, dupa care m-am apucat sa completez acolo, nu este greu. Alegi orasul de plecare, cel de sosire, si datele, alegi numarul de pasageri, dupa care dai gaseste zboruri, bifezi de acolo ce vrei, apoi bifezi ca accepti conditiile lor, si ca doresti sa faci o rezervare; apoi apare un formular unde mai completezi ce mai e de completat, dai mai departe, si apar alea cu ce doresti tu sa adaugi, cum ar fi taxi wizz si din astea. Banui ca astea nu te intereseaza. Mai jos undeva ai ceva de gen Informaţii cu privire la călători şi bagaje unde mai bagi o data numele si numarul de bagaje de cala pe care le vei avea cat si tipul de check in pentru care optezi. Eu as recomanda check in online, iti printezi tu alea si nu mai platesti nimic la aeroport. Bifezi acolo jos ca ai inteles nu stiu ce mai e de inteles, si dai mai departe, alegi plata prin transfer bancar (eu una asa am platit ca nu aveam bani pe cardul visa atunci) si dai mai departe, urmand sa te duci la o banca otp (ca ala e cont de otp) sa platesti banii. Nu platesti niciun comision daca platesti prin otp. Cu maxim o saptamana inainte de zbor, va trebui sa intri pe contul tau ca sa scoti cele doua hartii si sa le printezi. Atentie mare cand iti faci contul pe siteul lor sa iti pui numele si prenumele complet asa cum apar in buletin. Iti cere si adresa, dar aia nu e musai sa fie completa.

PS: Asigurarea de calatorie ti-as recomanda sa nu ti-o faci la ei, adica la compania cu care zbori, ca te cojesc de bani. Du-te sa zicem la o firma din asta de asigurari, gen astra sau alliant, altele nu mai stiu, o sa iesi mult mai ieftin.

5 răspunsuri:
| buybooks a răspuns:

Sa stii ca agentiile nu te incarca pe tine, iau comisioane de la companiile aeriene. Eu personal lucrez doar cu agentii si ies tot timpul foarte ieftin. Ba mai mult, ele mai lasa din discount-ul lor ca sa vanda cate ceva.
Daca totusi vrei sa-ti cumperi singura, incearca la toate comapniile aeriene (tarom, blueair, wizzair, etc).
In nici un caz nu-ti cumpara direct de la aeroport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau de la blue air si iau biletele de pe net si chek inu. mai ieftin de 20 eur nu e pe bagaj la cala

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://avion.cabanova.com/bilete-avion-ieftine.html
Este foarte bun vei fi multumit

Sper sa te ajute

| Plimbarescu a răspuns:

Pont: poti sa iesi chiar mai ieftin daca iti cumperi online, dar platesti prin transfer bancar. Astfel, esti scutit de plata procesarii platii prin card. (nu economisesti decat 6-8 euro, dar tot e ceva)

Spor la plimbarit!