| Kristina2525 a întrebat:

Îmi scriu teza la limbi străine în domeniul turistic și am nevoie să știu ce tipuri de documente sunt necesare pentru a călători, trece granița, ceva de genu', pentru ca să le traduc.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu vorbesti serios?
Adica ai ajuns la varsta lacare sa scrii o teza, IN DOMENIU TURISTIC, dar nu ai idee ce documente sunt necesare pentru calatorie si ca astea NU se traduc? ...Pentru ca sunt deja scrise si in engleza (de obicei)?

| Kristina2525 explică (pentru ardnaxur1961):

Citește mai atent "expert TPU"! Am spus că fac teza la limbi străine! nu la turism! domeniul legat de teză e cel turistic! Și îți aduc la cunoștință că orice text poate fi tradus!

| Kristina2525 explică (pentru ardnaxur1961):

Citește mai atent "expert TPU"! am spus că fac teza la limbi străine! nu la turism! domeniul legat de teză e cel turistic!

| Kristina2525 explică (pentru ardnaxur1961):

Caută "specialised translation"

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Kristina2525):

Poate ar trebui sa citesti TU mai atent! Sa ajungi la varsta asta si sa nu stii chestii pe care le stie orice copil de 12 ani, e grav! Eu la asta m-am referit.
Cat despre orice document care poate fi tradus, stai tu linistita! Cand faceam eu traduceri, in facultate (de Litere), tu nu erai nici in proiect macar.

| Kristina2525 explică (pentru ardnaxur1961):

Dacă te crezi atît de deștept ai fi putut ignora această întrebare stupidă și nu ai fi început această dispută cu o persoană care "nu era nici în proiect măcar" cînd făceai tu traduceri! Deșteptule!

| JackR a răspuns:

Pasaport sau cartea de identitate. Dar nu este nevoie sa le traduci, sunt gata traduse (in engleza si franceza).