| chingling11 a întrebat:

Salut! La vara voi merge cu work&travel in USA si as vrea sa plec si cu Erasmus, din semestrul 2. n am mai fost pana acum, cum ati procedat cu venirea din tara aleasa cu erasmus si plecarea in USA?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt cu regret, dar vizele pentru USA sunt suspendate, pana se termina pandemia.
https://www.mae.ro/travel-conditions/3749

Dupa cum vezi in comunicatul Ministerului Afacerilor Externe pentru USA se ANULEAZA vizele de calatorie pentru USA, exceptie facand "urgentele".

"Important!
Potrivit informațiilor comunicate de Ambasada SUA la București, în perioada 12-31 ianuarie 2022, secția consulară a Ambasadei SUA a suspendat temporar programările pentru acordarea vizei americane, pe fondul pandemiei de COVID-19, cu excepția situațiilor de urgență.
Pentru mai multe informații vă rugăm consultați pagina de internet a Ambasadei SUA la București: https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/

Ambasada SUA în România anunta:
Actualizare: 26 ianuarie 2022
"Din cauza condițiilor locale și a creșterii rapide a cazurilor de infectare cu virusul COVID în România, din păcate, va trebui să anulăm toate programările de viză pentru călătorii neesențiale.
Vom continua să acceptăm programări în regim de urgență pentru deplasările esențiale. Nu luăm în considerare cererile pentru călătorii în scop turistic/ de afaceri (vacanță, vizitarea familiei, întâlniri de afaceri etc.).
Deplasările esențiale sunt cele cu scopul de a sprijini infrastructura critică din S.U.A. sau urgențe medicale.
Pentru solicitanții care au plătit deja taxa de interviu (MRV), aceasta rămâne valabilă până la data de 30 septembrie 2023. Înțelegem neplăcerile și frustrarea cauzate, de aceea facem tot posibilul pentru a acomoda persoanele care trebuie să călătorească, dar, în același timp, reducând riscul pentru angajați si solicitanți.
Vom continua să oferim cât mai multe servicii posibile, luând în calcul situația curentă, si vom reevalua/redeschide cât mai repede posibil."
https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/

| Lukasssz a răspuns:

Jassmina daca vizele pentru Sua sunt suspendate, cum dracu a ajuns varul meu in America cu loteria vizelor? rolling on the floor

| Tedds a răspuns:

Https://event.2performant.com/......ents/click

Poate gasesti aici ceva.