| MA123353 a întrebat:

Salut lume.
Am un prieten cetățean străin cu drept de ședere pe termen lung cu drept de munca(nefiind casatorit cu o romanca), daca intra in Romania in schengen, va putea circula fara viza in scop turistic in țări din spațiul schengen?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va putea calatori fara viza, daca nu este cetatean al unei tari din UE sau Schengen si alte cateva state europene.
Permisul de munca si dreptul de sedere in Romania nu il face cetatean roman si nici nu-i da dreptul de a calatori in alte tari UE sau din spatiul Schengen.