| malexandra25 a întrebat:

Salut.Ma intrebam daca stiti careva ceva obicei, festival sau sarbatoare interesanta Spaniei.Fac un proiect pentru scoala si nu vreau sa scriu la fel ca restul despre flamengo si corida.So...daca stiti careva ceva help.Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| FrInCuLeTz a răspuns:

Las Fallas

Festivităţile au loc în cinstea Sfântului Iosif, în luna martie, şi se numără printre cele mai frumoase din întreaga Spanie. Timp de o săptămână, oraşul Valencia seamănă cu un uriaş foc de artificii. Se dansează, vinul şi băuturile tari curg râu de la miezul nopţii până la miezul nopţii, şi se ridică imense statui colorate ale sfântului, din lemn, polistiren şi hârtie (Sfântul Iosif este patronul tâmplarilor).
Cea mai frumoasă dintre acestea se păstrează la muzeu, celelalte fiind arse.

San Juan

Este o atrăgătoare sărbătoare a verii, care se desfăşoară în mai multe localităţi, din Valencia şi până la Alicante, şi se bucură de un mare interes din partea turiştilor. Are loc în cea mai scurtă noapte a anului, dintre 23 şi 24 iunie. Pe plaje se aprind focuri, peste tot răsună muzica, iar dansul, băutura şi veselia durează până în zori.

Semana Santa

Semana Santa este o sărbătoare creştină, săptămâna Paştelui. Spaniolii ies de Paşte la plimbare împreună cu toată familia, îmbrăcaţi în haine de sărbătoare, pentru a privi procesiunile religioase amintind de vremurile Inchiziţiei. În oraşe traficul rutier este oprit iar oamenii îşi petrec timpul liber împreună cu rudele şi pritenii la un pahar de vin bun.

San Fermín

San Fermín este celebra sărbătoare a taurilor de la Pamplona, are începe pe data de 6 iulie. Aceasta a devenit cunoscută în întreaga lume datorită mulţimilor de curajoşi care aleargă pe uliţele oraşului urmăriţi de taurii furioşi.

La Tomatio

La Tomatio - festivalul roşiilor de la Valencia – este una dintre cele mai bizare serbări spaniole. Se desfăşoară în august şi pe timpul lui are loc una dintre cele mai mari bătăi cu roşii din lume.

Săptămâna vinului Cava

Septembrie este în Catalonia luna în care se sărbătoreşte versiunea spaniolă a şampaniei. Cele mai animate festivităţi au loc la Sant Sadurní d'Anoia, regiunea de origine a acestei excelente băuturi. Petrecerile încep cu venirea reginei Cava şi a curţii acesteia, se desfăşoară şi o competiţie de ciclism, se cântă muzică tradiţională, sunt organizate expoziţii şi bineînţeles, nu lipsesc nici binecunoscutele specialităţi culinare spaniole.

4 răspunsuri:
| LilGh0st a răspuns:

Stiu ca este un festival al rosiilor in Spania, in fiecare an. Arata si la televizor cum ies in strada o multime de oameni si camioane de rosii si incepe o bataie cu rosii intre ei (in scop festiv) nemaivazuta altundeva. Totul ca sa celebreze rosia, un aliment foarte des intalnit in bucataria spaniola. Poti cauta detalii pe google.

| Rammadam a răspuns:

La tomatio
San Juan
Le stiu pentru ca acum..mam mutat si eu in Spania si apropo sarbatorile la ei sunt o porcariesad

| Catalin2002543 a răspuns:

Cauta pe net

| FrInCuLeTz a răspuns:

Las Fallas

Festivităţile au loc în cinstea Sfântului Iosif, în luna martie, şi se numără printre cele mai frumoase din întreaga Spanie. Timp de o săptămână, oraşul Valencia seamănă cu un uriaş foc de artificii. Se dansează, vinul şi băuturile tari curg râu de la miezul nopţii până la miezul nopţii, şi se ridică imense statui colorate ale sfântului, din lemn, polistiren şi hârtie (Sfântul Iosif este patronul tâmplarilor).
Cea mai frumoasă dintre acestea se păstrează la muzeu, celelalte fiind arse.

San Juan

Este o atrăgătoare sărbătoare a verii, care se desfăşoară în mai multe localităţi, din Valencia şi până la Alicante, şi se bucură de un mare interes din partea turiştilor. Are loc în cea mai scurtă noapte a anului, dintre 23 şi 24 iunie. Pe plaje se aprind focuri, peste tot răsună muzica, iar dansul, băutura şi veselia durează până în zori.

Semana Santa

Semana Santa este o sărbătoare creştină, săptămâna Paştelui. Spaniolii ies de Paşte la plimbare împreună cu toată familia, îmbrăcaţi în haine de sărbătoare, pentru a privi procesiunile religioase amintind de vremurile Inchiziţiei. În oraşe traficul rutier este oprit iar oamenii îşi petrec timpul liber împreună cu rudele şi pritenii la un pahar de vin bun.

San Fermín

San Fermín este celebra sărbătoare a taurilor de la Pamplona, are începe pe data de 6 iulie. Aceasta a devenit cunoscută în întreaga lume datorită mulţimilor de curajoşi care aleargă pe uliţele oraşului urmăriţi de taurii furioşi.

La Tomatio

La Tomatio - festivalul roşiilor de la Valencia – este una dintre cele mai bizare serbări spaniole. Se desfăşoară în august şi pe timpul lui are loc una dintre cele mai mari bătăi cu roşii din lume.

Săptămâna vinului Cava

Septembrie este în Catalonia luna în care se sărbătoreşte versiunea spaniolă a şampaniei. Cele mai animate festivităţi au loc la Sant Sadurní d'Anoia, regiunea de origine a acestei excelente băuturi. Petrecerile încep cu venirea reginei Cava şi a curţii acesteia, se desfăşoară şi o competiţie de ciclism, se cântă muzică tradiţională, sunt organizate expoziţii şi bineînţeles, nu lipsesc nici binecunoscutele specialităţi culinare spaniole. BFT. Poata am fost de FOLOSbig grin Funda?