| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salut!
O modalitate sau site pentru rezervări, gen Booking, mai există? Mi se par prețurile puțin umflate pe acest site și doream să știu dacă mai există și altele.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si altele, dar booking e de departe cel mai simplu si mai bun.
Si sa stii ca nu se umfla preturile pe booking. Poti alege de pe booking o unitate de cazare si pe urma sa ii contactezi direct si sa faci rezervarea la ei sa vezi diferenta de preturi.

| maphiotul a răspuns (pentru suntserios):

Am incercat șmekeria si am sunat direct
Mi-au dat pret mai mare ca si pe Booking
Booking probabil obtine pret mai bun de la ei fiind un site mare, de renume
Si pana la urma nu ma deranjeaza daca castiga si booking pentru ca are anumite responsabilitati.de exemplu Booking ma asigura sa nu am surprize ca nu gasesc cazare cand ajung la hotel/pensiune plus de asta pot anula rezervarea si imi inapoiaza foarte rapid banii

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sunt umflate din cauza comisionului lor foarte mare pe care il are site-ul.
Incearca pe https://www.airbnb.com.ro preturile sunt mult mai ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am lucrat cativa ani in turism, iar Booking era o porcarie incerta.
Sunt doua variante valabile, dupa parerea mea.
1. Google - nr telefon - vorbit direct cu receptia
2. Agentie de turism, gen litoralulromanesc.ro - ei cumpara din timp locuri in hoteluri, si sunt foarte seriosi. Poate mai seriosi decat firmele care detin hotelurile. Clientii veniti prin agentii sunt tratati mai bine.

| maphiotul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E mai ok litoralulromanesc.ro ca si eximtur?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru maphiotul):

Nu știu nimic de eximtur. Caută recenzii pe Google și Facebook.

| maphiotul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok,credeam ca știi o comparație
Eu prin eximtur am cumparat de multe ori si a fost foarte ok, ceea ce zic pe site e si in realitate
Doar ca acum nu mai au un hotel la care mergeam de obicei la mare
Oare difera preturile intre agenții sau au aceleasi preturi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru maphiotul):

Fiecare agentie isi face pretul cum vrea, si dupa oferta hotelului. La hotelul la care lucram eu, erau agentii care voiau servicii mai bune, puneau tarif mare si cereau dotari in plus. De exemplu, rezervau toate camerele renovate 100%, cu TV mare sau pat matrimonial, iar tariful pe care il platea clientul era cel putin cu 80 de lei mai mare decat cel pe care il platea un turist la nimereala, care venea la receptia hotelului si primea o camera oarecare, care putea fi mai putin renovata, de exemplu cu finisaje mai ieftine in baie, un TV mai mic si fara balcon, sau vedere mai naspa, in colt cu alta cladire.

| maphiotul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma gandeam ca is la fel preturile la toti si primesc ei un anumit procent de la hoteluri

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru maphiotul):

Negociaza intre ele. Agentiile trimit sau solicita oferte, hotelurile trimit ofertele lor prin mail.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca e mai ieftin daca nu rezervi prin booking, daca suni direct la proprietate, dar asta inseamna si ca nu mai ai siguranta.

| haileewatson a răspuns:

Airbnb
Kayak
Expedia
Tripadvisor
Priceline
Momondo
Hotels.com

| NunuNini a răspuns:

Pai Booking-ul isi adauga comisioanele lor.
Si din cate comentarii am vazut pe aici dar si pe alte platforme, nici nu ai siguranta rezervarii.
Mereu am preferat sa fac rezervarea direct la receptie si nu am dat gres niciodata.