| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, pentru a merge cu masina din Sibiu in Thessaloniki, Grecia trebuie doar sa platesc vinieta in Bulgaria si o taxa de autostrada in Grecia? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Costa 3 euro pe traseul Promachonas -Salonic.
Iar in Bulgaria costa 10 leva(5euro)pe week-end sau 15 leva(7, 5euro) pe o saptamana si se poate plati cu cardul in peco.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe langa asta sa nu uiti sa iti faci test negativ Covid si sa completezi cu o zi inainte de a te pune pe drum Pfl-ul https://travel.gov.gr/#/.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru MihaelaDart):

Sa vedem daca trebuie pentru cei vaccinati. Mersi

| MihaelaDart a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Da, tot trebuie completat acel PLF fara el nu te lasa sa intri in tara si te va pune la granita sa-l faci. Iar ca test negativ nu mai trebuie pentru cei vaccinati, doar sa aiba certificatul de vaccinari si au libera trecere.

| mihai69 a răspuns:

Taxa de autostradă în BG se poate achita și online bgtoll.bg.
La greci, plătești cu € ca$h la fiecare punct de taxare.
Și nu uita nici de ROvinietă!winking