| coadadematura a întrebat:

Salut
Pentru cei ce calatoresc cu avionul, de unde va cumparati bilete? Bilete online de pe ce site-uri va luați? Daca cumparati online cum faceti dovada la aeroport ca ati plătit?
Bilete fizice de unde se cumpara?
Nu am mai zburat pana acum cu avionul.

Răspuns Câştigător
| Andreea99911818181 a răspuns:

Biletul il cumperi de exemplu de pe Wizzair acolo unde iti scrie si locul pe care il ai in avion si mai multe. Cei de la aeroport stiu ca e platit pentru ca biletul il primesti imediat pe mail dupa plata facuta pe site si are ca un cod de pare ( ca cel de pe alimente gen ) iar la aeroport treci in prima faza scanand codul ala. Cu codul ala ti se deschide un fel de usa pe care poti trece in interiorul aeroportului si mai departe la fel.

| suntserios a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Sa nu inducem omul în eroare.
Imediat după plata primești doar dovada rezervarii. Biletul in sine îl primești doar după operațiunea de check-in care se face cu câteva ore înaintea zborului

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mereu le iau de pe site ul companiei aeriene cu care vreau sa zbor.
La aeroport nu faci dovada că ai platit ci arăți biletul obținut pe baza check in ului care la rândul lui îl poți face online pe baza codului de rezervare primit pe mail la cumpărare

| mihai69 a răspuns:

Cele mai ieftine - de pe paginile companiilor de transport aerian.
Biletul poți să-l printezi dacă vrei și fizic. Dacă ai luat bilet online, ești în sistem. În plus, ai mesajul de confirmare.

| Anonimul151 a răspuns:

Le poți lua de pe site uri intermediare ( ca o agenție de turism online ), care vând bilete de avion, doar că și aceștia au un comision...

Sau le poți lua direct de pe site ul companiilor aeriene unde se găsesc de cele mai multe ori mai ieftine decât pe site urile intermediare.

Sau mai poți sa lua de la orice agenție de turism de la tine din oraș sau România.

Biletul de avion se poate printa.

| NumănumescBrBr a răspuns:

De pe site-uri web ale companiilor aeriene sau alte site-uri precum Kayak, Expedia, Travelocity etc. Din câte știu majoritatea companiilor aeriene emit un e-bilet sau o confirmare de rezervare care poate fi prezentată la aeroport.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Salut! Achiziționează bilete online de pe site-uri precum: eSky, Vola.ro, direct de la companii aeriene. Primești e-mail cu biletul electronic, care conține un cod de rezervare. Prezintă acest cod și ID-ul tău la check-in. Biletele fizice se pot cumpăra de la agenții de turism sau ghișee ale companiilor aeriene. Drum bun!

| SchmidtHarald a răspuns:

Sunt mai multe site uri de u de poti lua poti cauta bilete avion pret mic etc iar referitor la bilet poate fi primit si pe telefon