| COSTEL43 a întrebat:

Salut Prieteni TPU.
Știe careva în câte zile se eliberează un buletin de identitate? Lucrez în Străinătate și aș dori să știu cam câte zile să-mi iau liber. Mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O Carte de Identitate (buletin) se elibereaza la 7 zile, dupa data depunerii.
Depunearea actelor se face numai in zilele specificate pe orarul celor de la evidenta Populatiei.
De obicei au 3 zile pentru depunerea actelor si 2, pentru ridicare.
Asadar, pune pe cineva sa se intereseze local, in ce zile sunt depunerile de acte, sa ai deja toate documentele pregatite si sa le poti depune in aceeasi zi, ca in 7 zile sa poti sa mergi sa ridici noul buletin.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intre 3 si 10 zile de la depunerea actelor. Depinde de cate cereri au. Eu l-am scos asta-vara dupa 14 zile.

| Panamax a răspuns:

Depinde de oras.
Eu am depus actele luni si l-am ridicat miercuri.

| ziftode a răspuns:

Daca nu esti de la oras si mai ai o ruda, care ii cunoaste pe toti de acolo, poti sa te rogi sa lase respectiva ruda sa ridice buletinul si sa ti-l trimita prin posta
altfel, poti sa faci o schema: nu revii dupa buletin pana nu e gata, si aflii asta la telefon

cum a spus si darrio, in rrominica poate sa dureze o tona si jumatate pana e gata, chiar la auto am auzit de intarzieri cu lunile (si acolo ar trebui sa fie gata intr-o saptamana)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca poti sa il faci si la ambasada. in ce tara esti? Te duci la ambasada cu programare, iti face o procura pentru unul din parinti, si cand ajunge procura la ei, deja buletinu e gata. Si ti-l trimit inapoi prin posta