| Hwjwj a întrebat:

Săptămână trecuta am cumpărat bilete de avion de la Ryanair, pentru mama tur-retur pentru mine tur și eu pe bilet nu aveam cum sa pun că sunt adolescent pentru că nu ai cum sa cumperi singur daca nu ești adult, așa că am cumpărat pe adult +16. La mine când sa fac check-in-ul la data de naștere anul minim este 2002, eu fiind născut în 2004, și trebuie să pun anul pe 2002 că sa fac check-in-ul,dar eu sunt însoțit de un adult, adică de mama. Dacă scrie că sunt adult pe bilet și sunt adolescent dar sunt însoțit de un adult mă lasa să zbor? Va rog răspundeti serios dacă știți! Mulțumesc! Sau as avea șanse că sa nu se uite la data mea de naștere de pe buletin și de pe bilet în același timp? Adică să se uite la bilet și buletin in același timp.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da zbori din Romania in afara in mod clar se uita la data nasterii pentru ca oricum vei avea nevoie si de documentele de la tatal tau care sa ateste ca poti iesi din tara.

| Hwjwj explică (pentru suntserios):

Știu că trebuie să facă tata împuternicire

| mihai69 a răspuns:

Poți zbura și singur dacă ai 16 ani; cu atât mai mult dacă ești cu mama.

| Hwjwj explică (pentru mihai69):

Pai asta e faza am luat bilet pentru adulți și eu sunt adolescent, dar sunt cu mama

| mihai69 a răspuns (pentru Hwjwj):

Păi asta e faza și la ei - nu există bilete de adolescenți - doar de adulți, copii sau bebeluși.

| Hwjwj explică (pentru mihai69):

Sunt bilete pentru: Adulți, adolescenți, copii și bebeluși. +16, 12-15, 2-12,-2 ani

| mihai69 a răspuns (pentru Hwjwj):

Așa e... acum am verificat și eu și ai dreptate.
Dacă la check-in nu apărea și varianta de adolescenți, dar procesul de check-in s-a fianlizat cu succes, o să poți zbura.