| anonim2892 a întrebat:

stie cineva de ce acte am nevoie ca sa intru in Moldova?
Deci ce acte mi se cer la vama?
Si daca masina nu e inscrisa pe numele meu procura auto de la notar e buna? Sau trebuie neaparat contract comodat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intra cu pasaport sau carte de identitate.
Cel mai bine este sa ai un contract de comodat.
Detalii vezi aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3739

| mihai69 a răspuns:

La PCTF ți se cere Cartea de Identitate valabilă sau pașaportul. Pentru mașină - Certificatul de înmatriculare, RCA + carte verde cu R. Moldova bifată și contract de comodat dacă nu e pe numele tău. Contractul poate fi scris și de mână, fără viza vreunui notar. Ai nevoie și de rovinietă, altfel poți să iei o amendă când ești verificat în baza de date CNADNR (că doar ai mers pe drumuri naționale ca să ajungi la vamă, nu?).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Procura se numeste Contract de Comodat. Restul de acte sunt cele normale ale masinii- talon, ITP, CIV, asigurare verde.