| highlive a întrebat:

Salut! Sunt minor și sunt intr-o țară străină și aș vrea să mă intorc acasă și din câte știu cu avionul nu am nicio șansă să merg fără niciun părinte ca minor singur. Și aș vrea să merg cu microbusul sau cu un autocar, din câte am auzit așa se poate, ce spuneți?
-nu am pașaport, doar buletin
-am sub 18 ani
-și niciun părinte din cei 2 nu mă pot insoți spre țara mea natală.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate dacă cu ajutorul șoferului sponsorizezi fiecare vameș pe unde treci.

| mihai69 a răspuns:

Se poate cu avionul dacă ai peste 14 ani și legile din țara de plecare nu interzic minorilor neînsoțiți să călătorească peste hotare.

| Yuoia a răspuns:

La intoarcerea in tara nu ai nevoie de procura. Si nici sa mituiesti vamesii cum ti se sugereaza. Drum bun!

| highlive explică (pentru Yuoia):

Pot merge doar cu șoferul neinsoțit de vreun părinte sau frate și fără imputernicire? Doar cu buletinul?

| mihai69 a răspuns (pentru highlive):

Cum am spus și mai sus: dacă legile din țara de plecare (și din cele tranzitate, în cazul transportului terestru) nu interzic minorilor neînsoțiți să călătorească peste hotare.
Deci cu avionul ar fi mai simplu, mai rapid, si posibil și mai ieftin.

| Yuoia a răspuns (pentru highlive):

La revenirea in tara, poti.
Nu si la iesire.