| jokrr a întrebat:

Suntem o familie, eu am 15 ani, fratele 20, tata 40 si mama 39 ani. Dorința noastră e sa ne transferam in Elveția, ne dorim o viata intr-o țara curată si culturală, cine a fost pe acolo si daca e posibil? Am auzit ca e extrem de greu sa te stabilesti acolo.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru stabilire trebuie sa ai asigurat un nivel de trai decent (din punctul lor de vedere), adica sa faci dovada unui venit la nivelul lor de exigenta legala. Asta se poate face daca ai un contract de munca incheiat, o bursa sau propriul tau venit din avere etc.

Cetatenia se poate cere doar dupa 15-20 ani de stabilire, fara probleme in aceea perioada.

| jokrr explică (pentru Bula):

Problema e ca ei nu sunt încadrați in UE, si nu iti fac asa ușor contract de munca...

| Bula a răspuns (pentru jokrr):

Nu degeaba.
Si in Luxemburg e aceeasi situatie.
E suficient sa vezi cat au salariile si iti dai seama de ce nu vor o gramada de someri.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Am auzit manele si prin Elvetia, deci au ajuns romanasi de-ai nostri acolo sa-i civilizeze si pe amaratii aia, sa le scuipe seminte peste tot, sa le arunce sticle de bere prin parcuri, sa faca galagie pe strada, sa le fure din buzunare etc.