| Albert9928 a întrebat:

am 15 ani locuiesc in Anglia si vreau sa călătoresc singur spre România si as dorii sa stiu daca am nevoie de Stuardeza sa fiu însoțit

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Consulta site-ul companiei de zbor cu care vei calatorii. Daca vei calatori cu "Tarom" ai nevoie de acea declaratie notariala semnata de catre parinti chiar daca rezidenta ta este in Anglia--- vezi conditiile in link:http://www.tarom.ro/......otiti.html

p.s. De acea declaratie autentificata notarial, vei avea nevoie la reintoarcerea in Anglia, respectiv iesirea din Romania --- politia romana de frontiera nu-ti va permite, ca cetatean roman minor, sa treci frontiera de stat fara incuvintarea parintilor exprimata in declaratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un insotitor, cel putin in acte adica o persoana care sa aiba o imputernicire de la parinti prin care sunt de acoord sa calatoresti cu acea persoana happy eu am mers singur din Romania in portugalia acum 2 ani, am avut nevoie doar de buletin si acea imputernicire care se poate face la orice notar happy

| Albert9928 explică (pentru anonim_4396):

Eu călătoresc din Anglia spre România si nu cred ca iti trebuie împuternicirea aceasta doar pentru minori care călătoresc din Romania in Europa