| Cosmin483 a întrebat:

Salut, TPU!
Am 15 ani și vreau sa merg cu familia în Moldova. Îmi trebuie pașaport?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal puteai merge cu Cartea de Identitate. In situatia (Coronavirusul) asta nu mai poti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie. E suficienta cartea de identitate... doar ca momentan Moldova are granitele inchise

| mihai69 a răspuns:

În Moldova, poți să mergi și fără acte (deși nu e bine să nu le ai la tine, chiar dacă nu ieși din țară).
Pentru Republica Moldova, e suficientă și cartea de identitate. Dar cu pașaportul e mai sigur. Evident, când s-o redeschide granița pentru turism.

| Crackman a răspuns:

Deoarece aia sunt cu rusii si in afara europei, da esti obligat sa ai pasport

| goguPatent a răspuns (pentru Crackman):

Doar ca nu esti obligat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RESTRICȚII DE INTRARE PE TERITORIUL NAȚIONAL:
Se interzice până la data de 31 august 2020 intrarea pe teritoriul Republicii Moldova, prin punctele de trecere a frontierei de stat, a cetățenilor străini şi apatrizilor.
https://www.mae.ro/travel-conditions/3739

| Like555 a răspuns:

Cred ca da ca nu este in UE

| Stefan2266 a răspuns:

Parintii pot intra cu buletinul, dar tu cu Pasaportul. Chiar daca ai si tu buletin, este minor!
Oricum, e interzis sa mergi in perioada asta in Republica Moldova.
Sper ca te-am ajutat!
O zi frumoasa!

| Stefan2266 a răspuns (pentru Stefan2266):

Eu asa stiu, fiindca chiar eu am fost la Vama si am intrebat!