| vasile07 a întrebat:

am 18 ani si sunt in portugalia, nu stiu portugheza, puteti sa imi spuneti cumva poate exista ceva cu care so invat, multumesc

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tii dictionarul cu tine tot timpul si te limitezi la cateva cuvinte uzuale, nu se invata o limba straina asa usor

| boogdan91 a răspuns:

Am stat si eu 3luni in portugalia da nu am inteles o boabalaughing E nasoala rau limba aia. Cred ca poti invata ceva doar daca traiesti printre portughezi, fara sa fie nevoie sa vorbesti romana, sa auzi mereu doar portugheza.

| Cosminutzz22 a răspuns:

Iti cumperi dictionar sau scrii pe google:google tradcucere siti pui traducere dfin Romana in portugheaza succes
Tare limba nu-i nasaola apropriata cu spanbioloa ca o stiu:X

| vasile07 explică (pentru Cosminutzz22):

Multumesc mult tuturor

| MariaHorran a răspuns:

De cateva luni invat portugheză, pfff, grea limbă. Seamănă cu spaniola. TE POT AJUTA! Cauti pe google traducere, sau uita.te la filme in portugheză, desigur cu subtitrare şi aşa aflii mai multe, sau dacăă ştii putina engleză poţi să te uiti la acest video https://www.youtube.com/watch?v=_M5cU2iUxNI este foarte important, lucruri miniore, dar folositoare. Intvata cuvinte cat mai repede si iti va fi dupa mai simplu. Literele se fac grele, putine virgule intre cuvinte. O propoitie poate avea cel putin 1 cuvant! Uite aici dintr-un cântec cunoscut https://www.youtube.com/watch?v=MomcD0w56Ww, este subtritrat orice cuvânt!
Funda? :D :D :)

| vasile07 explică:

Multumesc mult tuturor