| rem1x70 a întrebat:

Am o întrebare legată de transporturile aeriene.
Vreau să plec în Franța şi nu am încă 18 ani. Cum trebuie procedat? Ce acte îmi trebuiesc?
Şi mai vreau să ştiu foarte detaliat ce trebuie să fac la aeroport (cum se face check-in-ul, unde duc bagajul şi tot ce ține de aeroport). Fiind prima dată când ar trebui să merg cu avionul, cer ajutorul tuturor celor care au mers măcar o dată cu avionul şi ştiu cu ce se mănâcă toată treaba asta.
Țin să menționez că vreau să plec singur neînsoțit de un tutore.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Detalii privitoare la conditiile de iesire din tara a minorilor gasesti pe site-ul politiei de frontiera: https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de acordul in scris al ambilor parinti cum ca te lasa sa iesi din tara si mai ai nevoie si de un insotitor major care poate fi cineva din partea echipajului de zbor, contra unei taxe bineinteles.

Check in ul il faci online ca e cel mai simplu, mai ales daca mergi cu o companie low cost care taxeaza check in ul la aeroport.

Bagajele le lasi la aeroport la zona de lasat bagaje a companiei aeriene cu care calatoresti apoi te duci la filtrul de securitate de unde cel mai probabil vei fi insotit fiind minor