| Ionescu_Victor_1995 a întrebat:

am o nelamurire, vreau sa va cer cateva pareri. Ce sa aleg intre barman si bucatar? Intre astea doua ma invart, daca puteti veni cu avantaje si dezavantaje v-as fi recunoscator. Multumesc,

Răspuns Câştigător
| Carmen_Mitroi_1998 a răspuns:

Ca si barman atmosfera de lucru e mult mai faina si crede-ma asta face toti baniiwinking

3 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Barman e mult mai usor decat sa fii bucatar.Ai gresit compozitiile, sosurile, ai pus-o, te dau afara si nu te mai angajezi prea curand, se duce vorba in oras ca nu te prea pricepi.Acum una e sa fii la inceput, ca doar nu e nimeni nebun sa te dea afara cand n-ai experienta si oricum o sa fii ajutor de bucatar, dar pe parcurs cand sa zicem esti tu bucatarul.Ai gresit, o iei de la capat, o data, de 2 ori, dar pana cand, ca bagi restaurantul in faliment, intarzie comanda, nu-ti ajung pestii, fripturile ca tie iti trebuie 3 sa faci una buna si in plus de asta, eu am lucrat cat am fost mic (vacantele de vara ) in Italia la spalat de vase, mai curatam cartofii, morcovii, pestii de solzi (doar aia care nu erau scumpi laughing ) etc.Iti spun ca bucatarul sef era extenuat la finalul serii.Sa stai toata ziua (9 dim pana la 9 seara) in caldura la 8 aragazuri d-alea mari cu 4 si 6 ochiuri fiecare + cuptoare care merg incontinuu de la ora 6 cand se pregatesc oamenii de cina pe la 8, prepara sosuri, scoate tavi, prepara paste,striga la ala sa-ti faca nu stiu ce, nu le face bine, te enervezi, nu ai timp, mai spargi un castron din graba, se prinde tigaia, un client e alergic la nu stiu ce si nu te anuntase ospatarul, mai fa-l odata, deci extenuare psihica si fizica.Pe ospatari ii durea la banana, veneau cu comenzile, le lasau pe pervaz, se ocupau de pastrarea vinurilor clientilor ( de ex: luai o sticla si ti-o punea deoparte, veneai a doua zi, mai beai din ea si tot asa, insa trebuia sa fii cazat la hotel ), mese, primirea clientilor, lucrau mai lejer, iar eu stateam pana la 12 noaptea sa curat tavile prinse, laditele de paste, tigai, vesela care o spala masina etc.
Dar! Bucatarii, nu stiu cat aveau salariul, sa zic in jur de 2000 in zona de sud unde am fost eu, era hotel/restaurant de 110 persoane. Eu aveam 500 big grin, ospatarii vechi in jur de 1000 -1200, iar ospatarii ca mine (atunci) de 16-17 ani, vreo 600-700 daca-mi amintesc eu bine.
Insa nu te gandi la salariu, gandeste-te in primul rand daca-ti place, are dreptate Steve Jobs "daca-ti place ce faci, nu vei muncii o zi in viata ta ".
Era bucatarul asta care facea un sos, ca mancam impreuna la 12 si la 6, vai de viata mea, nu stiu ce baga in el ca era extraordinar, deci frate si daca-l facea din iarba verde cu cola, cred ca tot iesea bun.Am trait regeste cu bucatarii, vinut la masa, inghetata, bere, nutella, fructe (de la mar la papaya ).
Imi place si mie sa gatesc ocazional, insa n-as putea sa rezist in fiecare zi, bine, asta gatea pentru ~100 de persoane in fiecare zi (mic dejun, pranz si cina ), iarna mai lejereanu, dar e foarte obositor sa lucrezi in restaurante care sunt full seara.

| Ionescu_Victor_1995 explică (pentru DavidoffUser):

Multumesc man, apreciez tot ce ai scris dar am dat funda unde am simtit. M a ajutat foarte mult sa ma gandesc. Te pup ciau

| Ionescu_Victor_1995 explică (pentru DavidoffUser):

Multumesc mult man, apreciez tot ce ai scris si m ai ajutat foarte mult. Te pup ciau