| DieterBortscher a întrebat:

Cum se poate ajunge in America, ca emigrant? Fara loteria vizelor!
-Am matusa si verisori de gradul 2 cu cetatenie americana, care au ajuns si ei acolo tot prin Loteria Vizelor acum foarte mult timp. (Nu cred ca are o importanta asta, cred. Asta voi stiti mai bine).
-Vizele de turist, casatorie si studii nu cred ca pot ajuta absolut nimic in asta. Stiu ca este viza de emigrare. Cum se poate obtine?
-Am varsta de 18 ani. Desigur, ceea ce vreau eu sa fac va fi probabil peste 2-3 ani. Insa imi pasa de viitorul meu. Asa ca vreau sa stiu aceste detalii inca de pe acum, ca sa stiu ceea ce vreau sa fac. Am scris varsta pe care o am, deoarece, probabil, voi avea in jur de 20-21 de ani cand imi voi lua aceasta responsabilitate in mainile mele.

Alte note:
-E clar faptul ca, daca as aplica pentru o viza de turist si ar vedea faptul ca sunt tanar si ca nu ma leaga nimic de Romania, doar familia probabil, cred eu ca voi avea sanse foarte mici ca sa primesc viza. Insa la cea de emigrare cred ca stau altcumva lucrurile (sa speram...)
-Nu as incerca varianta cu Mexic, pentru ca nu prea mai merge acum.
-Nu se pune problema de bani. Vreau doar sa stiu posibilitatea de a pleca acolo. Restul vine de la sine.

As dori cat se poate de detaliat ceea ce se poate face in privinta acestei vize de emigrare sau daca ar putea exista si alte solutii.
(Ar mai fi si Canada, in care se poate ajunge mult mai usor decat in US. Dar daca tot exista o sansa ca sa se ajunga in US, atunci de ce nu.)

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta e singura varianta... daca nu vreo sa te insori pe bune cu o americanca

https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/immigrant-visas-ro/viza-de-lucru/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu eu.
Ca să emigrezi, depui o cerere.
Ca să ți se aprobe trebuie motivată.
Motivații acceptate sunt.
Să ai de inverstit 500 000 $.
Să fii specialist de grad foarte înalt, iar o firmă de acolo să îți o ofere un loc de muncă.
Să fii un artist sau creator cu rezultate excepționale.
Mai poți să urmezi o cale.
După terminarea liceului să aplici la o universitate de acolo, dosar și interviu online.
Să fii acceptat cu bursă acolo.
Să faci studii strălucite și apoi să aplici pentru un doctorat în continuare ( graduate student), sau să te caute o firmă să te angajeze. Astfel vei primi o viză de lucru, care dacă se prelungește, după 5 ani poți face cerere de cetățenie.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Serios?
Este atat de dificil sa emigrezi in Statele Unite ale Americii?

| DieterBortscher explică (pentru sadrian46):

Ceea ce spui tu probabil este vorba de viza de emigrare. Venind vorba de loteria vizelor, trebuie sa ai doar bacalaureatul luat si sa ai acolo cativa bani pusi de-o parte ca sa poti pleca, si nu trebuie mult. Se spune ca 5000 de euro sunt de ajuns, pentru ca, o data ajuns acolo, daca ai gasit loc de munca, esti scos.

| sadrian46 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Da. și să câștigi loteria vizelor. Dacă o câștigi atunci așa e, cu câteva mii de dolari te-ai scos. Dacă nu, citește pe situl lor condițiile în care poți emigra.

| Bizon95 a răspuns:

Vezi ca Trumpy cam ar vrea sa phoota loteria vizelor
si aia e... loterie, deci poti sa ai noroc, poti sa nu, si sunt de obicei multi aplicanti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/immigrant-visas-ro/

Însă și aici se specifică ceva de loterie. Iar partea cu legăturile de familie, vezi că ai un link în articol.

Iar eu cred că ar trebui să vorbești la ambasadă. Poți căuta pe Facebook US Embassy Bucharest. În interior la ambasadă nu știu dacă poți intra numai să întrebi. Acolo accesul se face numai cu programare. Spre ex pentru interviuri la vize sau rezolvare formalități. Scrie pe Facebook și vezi ce îți răspunde. În fine, asa era acum câțiva ani când am fost eu. Poate s-a mai schimbat, nu știu. Însă pe atunci dacă ai întârziat 1 minut de la programare, ADIO. Te reprogramai în altă zi.

Totuși mai bine ar fi să vorbești cu cineva din interiorul ambasadei US.