| Aztecul a întrebat:

De mic mi-am dorit o excursie in alta tara dar nu am avut posibilitate. Ce trebuie sa fac pentru o excursie in alta tara.
Dau funda pentru cel ce imi explica pas cu pas.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Depinde.
In Ungaria, de exemplu, iti iei buletinul in buzunar, mai bagi si niste banuti pe acolo, si poti pleca la drum.
In unele tari, cand intri in ele, ti se va cere pasaport, deci trebuie sa ai pasaportul facut.
In America, iti trebuie pasaportul, dar ti se mai cere si o viza, viza e ca o aprobare pentru vizitarea tarii. Poate fi pe o perioada de timp, 30 de zile, 60, etc, sau poate fi nelimitata (mai rar). Cind e vorba de viza, in unele tari se obtine usor, in altele, cazul Americii, mai greu. Iti trebuie un motiv serios ca sa ti se dea voie sa intri in tara.
Iar in Coreea de Nord, orice ai face, oricit ai vrea sa vizitezi tu tara, nu vei fi lasat. Putini au fost cei din Occident care au fost lasati sa intre in tara, si aceia au fost lasati sa intre conditionat (fara sa filmeze, fara sa faca poze, fara sa mearga in anumite locuri).
Deci, depinde de tara unde vrei sa mergi, si de cit de incapator ti-e buzunarul. Ca nu poti ajunge in Australia cu 200 de euro, oricit ai vrea happy.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti iei servici, strangi bani si mergi in excursii.
Toti facem la fel, din economii, ne satisfacem dorintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altă țară e și R. Moldova și SUA și Grecia, cum ai vrea să-ți răspund?

| denisTiky a răspuns:

Depinde unde dorești să mergi, ce sa vizitezi... Avem tari frumoase, multe de vizitat. Poti apela la niste site-uri care au diferite oferte, de exemplu, uita-te pe www.rezervare.ro
După ai nevoie clar de pasaport, acesta se face la primăria din orașul tău
Ai nevoie de transport pana la aeroport(cred că vei merge cu avionul)

Sper ca ai înțeles, bafta!