| Siimiiiiii a întrebat:

locuiesc in Germania si as vrea ca in vacanta de iarna sa plec in Spania (Madrid) pentru o saptamana, problema e ca eu am 17 ani si vreau sa merg singura. Imi trebuie procura ceva pentru a pleca singura,?

6 răspunsuri:
| AnonimaSecretá a răspuns:

Da, iti trebuie procura de la ambii parinti pentru ca nu ai 18 ani :*

| mircea22b a răspuns:

Stai acasa. Traitul intr-o tara straina nu e totuna cu excursia intr-o tara straina.

| Siimiiiiii explică (pentru mircea22b):

Eu traiesc deja de 3 ani in Germaniawinking si in Spania vreau sa ma duc la o matusa doar o saptamana.

| mircea22b a răspuns (pentru Siimiiiiii):

Asa e ok. Dar din cate stiu minorii nu pot calatori singuri. Procura nu e procura ci declaratie facuta la un notar. Nu stiu daca iti trebuie asa ceva in cazul in care calatoresti cu matusa ta.

| Cristi94de a răspuns:

Da, ai nevoie de acordul parintilor. Eu de ex cand aveam 17 ani si am plecat din Grecia inapoi in Romania, am venit singur fara sa fiu in grija nimanui happy. Sau se mai poate ca parintii sa faca la notar o hartie unde specifica clar ca te incredinteaza pe tine unui prieten, sofer s.a.m.d

| Emil_Anghel_1992 a răspuns:

Iti trebuie procura de la ambi parinti in cazul in care sunt despartiti prin ordin judecatoresc iti trebuie doar acordul parintelui care te are in custodie.