| LolaLOL98 a întrebat:

Maine seara plec in Spania pentru un fel de schimb de experienta, si o sa plecam din oras (orasul e mic) cu un microbuz spre Budapesta, de unde vom lua avionul. Ce restrictii ar fi la bagaje? Nu stiu cu ce companie zburam, si nu pot cauta pe net informatii. Dar asa, in general. Am urmatoarele intrebari:
1. Care este numarul maxim de bagaje? (1 la cala, unul de mana si o gentuta pentru acte? sau ma insel?!)
2.Aceste bagaje, la un loc, trebuie sa nu depaseasca limita? Nu am eu foarte mult bagaj, dar vreau sa fiu sigura.
3. In legatura cu metalele, Am voie sa port ceva inele, bratari, ceas, curea, sau sa am in bagajul de cala o penseta, foarfecuta pentru unghii, pila, etc?
4.Am voie sa pun in bagajul de cala alimente? bineinteles, sigilate-sigilate!
5. As avea voie sa am 2 bagaje la cala? Fiecare a cate 7 sa zicem si 4 kg? sau doar unul?
6. Aparatul foto, telefonul si chestiile astea le pot lua intr-o geanta de mana mica?
7. Banii se tin dupa mine, sau se dau acolo si se primesc la sosire?
8.Cam cat ar dura zborul Budapesta -Bilbao?
9. As avea voie sa port o geaca de trening? Cum sunt cele sport care au fermoarul de metal?
10. Alte specificatii daca aveti sa-mi oferiti, va rog, lasati sub raspunsuri.
Multumesc. Funda! happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. depinde de zbor dar ai 1 bagaj la cala si 1 de mana. laptop sau o poseta nu se ia in calcul.

2. bagajul de cala nu trebuie sa depaseasca limita de greutate iar cel de mana sa nu depaseasca anumite dimensiuni (sa incapa la bord in spatiul special)

3. da ai voie sa porti doar ca la control trebuie sa le dai jos ca o sa tiunie detectorul de metale.

4. da

5. nu, daca vrei 2 bagaje trebuie sa platesti supliemntar. unul pana in limita de greutate

6. da

7. nu intereseaza pe nimeni banii, doar daca treci cu mai mult de 10. 000E atunci trebuie declarati la vama.

8. 3-4h

9. da, doar ca ar trebui sa o dai jos daca tiuie la control.

10. nu ai voie in avion cu lichide, brichete, medicamente (lichide) fara reteta, orice obiect ascutit.

| CălinPL a răspuns:

1.nu te inseli.
2. orice avion are o limita de bagaje(KG.)
3.nu ai voie cu metale.
4.sigilate da
5.doar un bagaj la cala.
6.da.
7.minim 10.000 euro.
8. vreo 3-3 jumate ore.
9.da,partial daca tiuie o dai jos.
10.nu mai am nimic.
Fundita?