Întrebare recomandată | eU777 a întrebat:

puteti va rog sa-mi spuneti cateva locuri pe care nu trebuie sa le ratez in judetul Brasov?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa pai sunt multe

1. Brasovul in sine cu centrul vechi si Biserica Neagra
2. Cetatea Brasovului
3. Cetatea Rasnov
4. Pestera Valea Cetatii (la 1 km de cetatea Rasnovului)

5. Castelul Bran

6. Palatul Cantacuzino Busteni
7. Cascada Urlatoarea Busteni
8. Balele si Sfinxul daca urci cu telecabina de la Busteni.
9. Crucea de pe Caraiman daca urci cu telecabina la Busteni.

10. Sinaia in sine
11. Castelul Peles + Pelisor Sinaia
12. Cazinoul Sinaia

Astea sunt cele mai importante

| eU777 explică (pentru suntserios):

Multumesc! Poti sa-mi spui cateva si pentru Sibiu daca te rog?

| suntserios a răspuns (pentru eU777):

OK, Sibiu orasul in sine, centrul vechi, Piata Mare si Piata mica, ceva biserici prin zona si muzee.

Muzeul satului Astra, foarte mare si foarte frumos.

Satele Cisnadie si Cisnadioara unde sunt niste biserici fortificate

Paltinis o statiune montanta, sunt niste peisaje interesante prin zona.

Tilisca - niste ruine de la o cetate dacica

Restul oraselor din marginimea Sibiul merita vizitate - Saliste, Gura Raului, Sibiel, Sadu. Toate au niste peisaje superbe, case si biserici vechi.

O parte din Transalpina e tot prin judetul SB - Saliste - Jina - Sugag.

Tot in judetul SB, dar mai la nord Biertan o biserica fortificata foarte frumoasa

Tot in judetul SB e si Transfagaraseanul

| eU777 explică (pentru suntserios):

Multumesc mult!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Vezi ca Busteni nu este in judetul Brasov... Si evident nici Castelul Peles sau Babele si Sfinxul. Si nici mai multe.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mda, corect

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poiana Brasov, tampa, 7 scari, centrul vechi, piata sfatului si mall-ul coresi (fac parte toate din Brasov)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Biserica Neagra, Piata Sfatului, Turnul Negru, Poiana Brasov.

| flaut25 a răspuns:

Salut! eu sunt din BV si cred ca daca ajungi pe acolo...
In primul rand sa vezi cetatea. turnul alb turnul negru (locurile mele preferate) centrul vechi, centrl nou, parcul din livada postei 5e unul din capetele de autobuz si e i fata unei scoi. Nai cum sa ratezi). si i parc e si restaurant unde se mananca foarte bine si au limonada buna. si a cetate la etaj e restaurant. Si e destul de ieftin. Castelul bran este destul de inteeant dar nu cine stie ce dupa parerea mea. Calatorie placuta si sper sa te simti bine laughing