| Christian1 a întrebat:

Sunt Cristi si vreau sa stiu si eu ce parere aveti despre ideea mea despre viitor.
Sunt foarte pasionat de Japonia(ma refer la manga,cultura lor,anime,limba, etc.)
Vreau sa strang cate 350 de lei timp de 20 luni,pentru a pleca Tara Soarelui Rasare, insa doresc sa imi spuneti si mie daca s-ar merita sa ma duc. Daca tot sunt asa disperat sa ajung acolo.
M-am apucat de cursuri de Japoneza si nu-mi pot lua gandul de la tara respectiva...
Va rog ajutati-ma cu o parere de-a voastra.
Dau Funda!
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Hm, poate iti trece "disperarea" pana in 2015 happy
Si mie imi place literatura japoneza, dar nu simt atat de acut dorinta de a merge acolo... normal ca mi-ar placea, la fel cum mi-ar placea orice destinatie turistica, dar e foarte departe, foarte scump si... cred ca sunt locuri la fel de frumoase de vazut mai aproape si mai accesibil dpdv al cheltuielilor.
Pentru o excursie de doua saptamani in Japonia ai avea nevoie de vreo 2500 - 3000 de euro, daca mergi intr-un grup organizat, printr-o agentie de turism. Pe cont propriu nu stiu cum e, e o tara scumpa si sunt bariere mari intre noi si ei, lingvistice, culturale... e destul de riscant. Ai putea cauta varianta cu un schimb de experienta, ori prin facultate, ori printr-o organizatie care se ocupa de asa ceva. Sau sa gasesti un japonez care vrea sa vada si el Romania, sa te invite acolo si pe urma sa il aduci la tine si sa il plimbi pe aici... numai ca ei stiu ca tara noastra e un loc periculos, care scapa neucisi de soferul de taxi de la aeroport, pot fi muscati mortal de femurala de vreun maidanez.
Oricum, bafta.

| Christian1 explică (pentru Kaℓi):

Mi-a placut ce ai spus aicilaughing).
Mersi pentru sfat.

| Kaℓi a răspuns (pentru Christian1):

Yorokonde happy

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din banii iai care ii strangi iti iei biletul de avion si cam atat. e nasol tare daca la 19 ani esti impresionat de niste desene animate

| johnnny123 a răspuns:

Daca esti pasionat de Japonia, atunci este foarte bine ca ti-ai propus sa mergi acolo.
Trebuie totusi sa ai un lucru in vedere: 1500 de euro sunt foarte putini bani pentru acest proiect. Japonia este o tara scumpa, cu un produs intern brut pe cap de locuitor de 6 ori mai mare decat Romania si preturi pe masura.

| powergirl a răspuns:

Sa o vizitezi da dar sa nu sta ora mult pe acolo numai cu atatia bani daca poti strange mai multi stai mai mult depinde de tine si de vizitat ai ce credem-ma dar sa mai faci sa inveti si limbha pentru doar o vizita e cam mult cred eu dar daca te pasioneaza sa tare fa-o ca nu te retine nimeni bafta

| thegeaba a răspuns:

De vizitat e frumos, dar sa traiesti acolo nu faci fata. Aia au 2-3 viteze peste Romania (ajungi repede la epuizare)

| KodrutZ a răspuns (pentru thegeaba):

De unde stii tu ca nu face fata? Cam nasol cu banii, in rest, daca vrei, poti. Diferenta e ca la ei, daca zici ca vrei sa faci ceva aparent peste puterile tale, ceilalti te incurajeaza, iar la noi... de-alde tine.

| iker03 a răspuns:

Salut, in primul rand ce varsta ai, deoarece, daca vrei sa mergi pana acolo, si daca tot inveti si limba ar fi bine sa te axezi si pe un job. Poate iti gasesti ceva de aici, ca timp ai (20 de luni), si pe cad ajungi, daca ai ceva planificat, ramai si acolo petru ca iti place, vizitezi... si la urma te stabilesti acolo.

| Christian1 explică:

Am 19 ani, lucrez si continui si studiile.
In 20 de luni le termin pe toate.

| 13Denis13 a răspuns:

Iti spun ca in mare parte merita, dar acolo se polueaza foarte mult. In schimb sunt locuri minunate si merita vizitate, iar oamenii de acolo sunt in general foarte respectuosi. daca chiar vrei sa mergi acolo iti urez : " Calatorie placuta! "