| SingleForOne a întrebat:

Știe cineva cum e viață în București, pe sectoare, de la cel mai bun la cel mai rău? Chirii, locuri de munca, comunitatea, transportul in comun, prețurile sau magazinele in general, viața culturală, și multe altele...

Răspuns Câştigător
| TFL a răspuns:

Depinde, in opinia mea sectorul 6 e de departe cel mai fun si nu e murdar deloc, locuiesc cu chirie in drumul taberei, parcul e aflat la 200 de metri de mine, noaptea e o placere sa mergi in el, centrele comerciale sunt destul de aproape de mine, Auchan la 200 de metri, AFI si Plaza la 4-5 statii. Acum la partea cu chiria, destul de mare, locurile de munca fara experienta sunt destul de prost platite, singur cu chirie NU POTI SUPRAVIETUI pe 2500 de RON, fara niciun misto o viata decenta in acolo porneste de la 4000 de ron salariu in orice sector vrei tu. Viata in Bucuresti e foarte foarte GREA

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceste informatii trebuie sa le culegi din mai multe surse:
In primul rand, te uiti la buzunarul si pretentiile tale.
In faza urmatoare, consulti anunturile imobiliare (din ziare, internet etc.).
Iti cumperi un abonament universal pentru transportul in comun pentru cel putin o saptamana si te plimbi prin cartierele orasului, studiind zonele care te pot interesa.

In privinta locurilor de munca, te interesezi asemanator, in functie de pregatirea si experienta ta, cu mai multe exemplare de CV tiparite.
In final, corelezi ofertele de munca si chiriile disponibile cu pretentiile tale si decizi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sectorul 1 cel mai scump, civilizat si curat, sectorul 6 cel nai ieftin si mai murdar

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i sectorul 1, ca in nord in baneasa e ieftin, si centrul nu-i doar sectoru 1.
Si sector 3, pentru fitosi.
Eu credeam ca in sectoru 6 stau bogatasii, din ce am cunoscut eu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In Baneasa e ieftin?
Ha ha ha ha ha ha ha
Buna gluma.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bine e sa te uiti pe site-uri ca sa vezi care sunt preturile din diferite cartiere. Evita Ferentari, Ghencea, Crangasi (daca nu e la strada), Costin Georgian, zona Pacii si cele aproape de Rosu din cartierul Militari. Dar asta e strict parerea mea, ca zonele sunt dubioase. Poate gasesti cateva forumuri unde isi pot da cu parerea mai multe persoane care stau in diferite cartiere.

| Raimondo99 a răspuns:

Daca vrei sa te muti in Bucuresti, stiam ca chiriile sunt cam piperate in functie de locatie, dar nu stiu cine are putea sa ia pe rand sectoarele si sa iti spuna ce ai intrebat tu acolo...
Viata e frumoasa, oriunde ar fi.