| Mihai_Lostun_1997 a întrebat:

tocmai am urcat într-un microbuz cu destinația Germania, din Germania nu am primit niciun document sau contract de munca, cei de acolo au spus că luni îmi vor face actele pentru munca. Deci pot trece granița doar cu buletinul? Sau am toate șansele să fiu oprit la ieșirea din tara? Sau poate exista o alta metoda de trecere fara contract?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pot trece granița doar cu buletinul? " - > 18 ani, da

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru sierra1):

Pai cică e coronavirus și s-au modificat regulile, acum nu știu ce să mai cred!

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru sierra1):

Problemă să nu fie la granița cu Ungaria!

| NoisyLight a răspuns:

Problema ta nu este buletinul, ci faptul că pleci acolo fără un contract ferm. Ai toate șansele să o dai foarte prost.
La trecerea frontierei îți trebuie doar buletinul. Doar în desenele animate îți cere contractul de muncă la frontieră. laughing

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru NoisyLight):

Acolo merg la părinți deci nu prea am grija de asta, iar ei nu știu de regulile de la frontiera cu Ungaria fiindcă nu au mai venit in tara de mai bine de un an, pe atunci coronavirus nu era, de aceea am întrebat, am plecat cam pe fugă și nu am avut în cap sa mă interesez de acest lucru! In fine, in 2 ore ajung la granița și atunci voi afla și vă voi spune și vouă?