| MihaelaDart a întrebat:

Unde pot vedea pe internet pretul biletului de tren cu cuseta Constanta - Koln, Germania? Tot caut si cel putin nu am gasit cat costa pretul unui bilet doar dus.

Răspuns Câştigător
| Skizzi a răspuns:

Incearca aici. http://reiseauskunft.bahn.de/......ry2.exe/en
Nu stiu daca e bun dar poate te ajuta cu ceva.

| MihaelaDart explică (pentru Skizzi):

Mersi, dar nu si pretul nu-mi arata sad

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai normal ca nu ai gasit ca nu exista tren de la Constanta la Koln, trebuie sa schimbi macar vreo 3 trenuri

| MihaelaDart explică (pentru suntserios):

Am gasit pana la urma pretul biletului. Asa e, nu de la Constanta, ci de la Bucuresti. Asa ca exclud varianta de a merge cu trenul... este foarte scump. Pretul biletului dus este 205 euro sad...

| mihai69 a răspuns:

Mie îmi arată Budapesta - Köln la doar 53 €; mai rămâne să cauți oferte la SNCFR (știu sigur că au!) pentru București / Constanța - Budapesta.
Și la trenuri acum este cam la fel cu cursele low-cost - prinzi oferte după cum ai baftă. Oricum, e interesul lor să te ducă măcar mai ieftin decât avionul, dacă mai repede e clar că nu pot - altfel în curând o să rămână fără niciun client!

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Nu pot sa schimb un tren la Budapeste avand bagaje + un caine dupa mine. Caut drumurile directe. Oricum am exclus trenul.
Pretul biletului l-am gasit chiar pe site-ul CFR.
Aleg varianta avionului, va fi primul zbor pentru mine. Aici am gasit bilet care momentan oscileaza intre 40 - 75 euro, mult mai ieftin decat la tren (205 euro) sau autocar (115 euro)...

Multumesc pentru raspuns!

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Și pentru câine cât mai dai? Că nicio companie aeriană nu bagă un animal la cală gratis! + bagajul... Cred totuși că în „configurația" ta, varianta optimă e totuși cu autocarul.

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Pe caine este in jur de 50 euro in cusca pentru transport. Un bagaj pentru avion si tot nu ajung la pretul unui bilet de tren.
La autocar m-am exprimat gresit, pretul este ok, am omis sa spun sunt foarte multe ore de stat in fund si nu pot rezista eu ca persoana sa merg 33 de ore chiar daca sunt si pauze. La un bilet de 40 de euro, o simulare facuta pe internet, m-a ajuns cu taxe, transport caine+bagaj la 115 euro. Iar ca ore cu avionul sunt 2 ore si 45 minute.

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Restul de bagaje pe care le-as fi luat in tren, mi le vor trimite ai mei prin autocar pana acolo si se percep 1 euro per kg cu Atlassib.

| mihai69 a răspuns (pentru MihaelaDart):

OK; așa da. Vezi că pentru potaie ai nevoie de „pașaport" (carnet de sănătate internațional cu toate vaccinurile valabile, plus microcip) și o parte din vaccinuri trebuie făcute cu ceva timp ÎNAINTE de călătorie, altfel autoritățile sanitar veterinare din Germania s-ar putea să refuze accesul! Interesează-te cât mai amănunțit!

| MihaelaDart explică (pentru mihai69):

Cainele are deja microcip, carnet de sanatate si vaccinurile facute astea le are, de-asta nu ma stresez prea mult in privinta asta.
Prima iesire cu cainele o voi face din Grecia spre Romania cu autocarul, apoi din Romania spre Germania. happy