Întrebare recomandată | mihainet a întrebat:

Urmeaza sa calatoresc cu avionul (compania wizz-air), si nu stiu exact cum este cu bagajele. Cine a mai mers, ma poate lamurii si pe mine?
Va multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fiind o companie low cost bagajul trebuie sa il platesti separat (ma refer la cel de cala). In avion ai voie de iei un bagaj mic (ceva gen rucsac )

| mihai69 a răspuns:

Citește pe saitul oficial:
http://wizzair.com/ro-RO/useful_information/baggage
răspunsul e mai lung și mai complex decât au zis ceilalți respondenți!

| DayByDay a răspuns:

Bagajul de mana este gratis si il iei cu tine in avion, trebuie sa aiba maxim 10 kg si 42 x 32 x 25 cm. Ca sa nu ai probleme, recomand sa iti iei ori un ghiozdan scolaresc, ori o geanta de laptop. Cand am mers eu, in decembrie mai exact, imi amintesc ca o femeie avea un troler mic si n-a fost primita cu el. De bagajele mari se ocupa firma, 30 de kg parca ai voie sa ai! O seara placuta.

| Senzaționalul a răspuns:

Bagajele mai mari de nu știu exact câte kg le pun ei la bagaje și ți le dau când ajungi. Cele mai mici le ții in locul special de sus.

| Miea a răspuns:

In avion poti lua o singura gentuta (tip geanta de calculator), daca vrei sa-ti iei un bagaj mai mare se pune la cala si platesti 30 euro pe geanta.