| Man_Eduard_1996 a întrebat:

Salut TPU! Vă rog să răspundeți cei care mă puteți ajuta. Dacă plec din România în Filipine insula Mindanao, o să fiu obligat să stau în carantină dacă sunt vaccinat și dacă îmi voi face testul covid 19 și va ieși negativ? Dacă nu, ce pot face să evit carantina?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Uite ca am vesti de ultima ora:
Filipine este in STARE DE URGENȚĂ: ALERTĂ EPIDEMIOLOGICĂ EXTINSĂ PÂNĂ LA DATA DE 21 SEPTEMBRIE 2021.

Detalii de la Ministerul afacerilor Externe, aici:
http://www.mae.ro/node/53286

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Aceste răspunsuri le aflați doar de la Ambasada din România a statului respectiv.
Fiecare stat are regulile sale de intrare, care pot suferi modificări periodic.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este lege ca trebuie sa stai in carantina acolo, atunci nu poti evita asa ceva, fiindca te iau direct din aeroport cu autobuzul si te duci in carantina.

Australia are o asemenea lege, in care nu intra nimeni daca nu are deja platit cei $3000 de persoana, pentru carantina, odata cu biletul de avion, iar cum a coborat din avion, este urcat in autobuz si dus direct la locatia unde se tine carantina obligatorie, pentru 14 zile. Aici nu are importanta daca ai test covid sau daca ai facut vaccin, carantina fiind obligatorie.
Ca sa afli toate aceste detalii, trebuie sa suni la Ambasada sau Consulatul Filipinez din Romania (daca exista), ori sa intri pe site-ul lor si sa cauti conditiile de intrare in tara lor.