| Dutu_Claudiu_1997 a întrebat:

Treaba asta cu trecerea vamii in tarile din U.E. doar cu buletinul e sigura sau trebuie sa mai imi fac si pasaport?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trecerea dintr-o tara ce face parte din UE in alta tara UE, cu cartea de identitate, este sigura, n-ai nevoie de pasaport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E sigura, de ce sa nu fie?

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nevoie de pașaport, chiar și pentru unele țări non-UE (Serbia și restul din foata Yugoslavie de pildă); cartea de identitate valabilă e suficientă.
Da' nu pricep ce anume să fie „sigur"? trecerea prin punctele de frontieră este foarte sigură, indiferent de ce document de identitate prezinți!