| Ady3835 a întrebat:

Trebuie sa plec de la Pitesti in Bucuresti in sectorul 2. Din ce am inteles maxi -taxi (autocarul) ma lasa in sectorul 6 pe strada Valea Cascadeleor. De acolo ce mijloc de transport as putea sa iau? metrou-autobuz? daca puteti cei care stati in Bucuresti sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cu RATB poti lua 137 (autobuz) sau 61 (troleibuz). 137 vine relativ des dar ocoleste mult si trece prin zone unde se produc frecvent blocaje in trafic. 61 merge mai drept dar vine mai rar. Tu te urci la statia "Autogara Militari", gasesti pe www.ratb.ro orarul (orientativ) si schita traseelor. Cu 137 cobori la statia P-ta 21 Decembrie 1989 (capat de linie, vizavi de hotel Intercontinental) si traversezi pe jos P-ta Universitatii pana vizavi de cladirea mare a Universitatii, pe b-dul Regina Elisabeta (la statuia lui Mihai Viteazul). 61 in schimb te lasa exact acolo (statia Universitate). De aici iei troleibuzul 66 pana la statia "Bucur Obor" unde schimbi in acelasi loc cu autobuzul 143 care te duce la destinatie (statiile Scoala generala 145 sau Dumitru Slugeru). Este un traseu extrem de lung, poate dura o ora jumatate doua sa-l parcurgi.
O varianta mai rapida este sa iei metroul (statia Pacii) directia Anghel Saligny pana la statia Eroilor (sau Dristor) de unde sa iei metroul in directia Dristor 2 (sau Republica) pana la statia Bucur Obor. De aici il iei pe 143 pana la destinatie (statia este pe sos. Colentina).

10 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Autocarul, din cate stiu, te poate lasa chiar langa o gura de metrou (Pacii). De acolo, poti lua metroul Anghel Saligny pana in statia Dristor. De acolo, depinde in ce parte a sectorului 2 doresti sa ajungi. In principiu, poti schimba cu metroul Republica, ce opreste la Piata Muncii si Piata Iancului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde in sectorul 2?

| Ady3835 explică (pentru suntserios):

Strada Heliade Intre Vii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde unde vrei sa ajungi, valea cascadelor este in cartierul militari, tu de acolo unde vrei exact sa ajungi? spune o strada ca bucurestiul este foarte mare, si strazile au denumiri noi.

| Ady3835 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci vreau sa ajung din Militari in sectorul 2 pe strada Heliade intre Vii.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sectorul 2 este un "oras" de vreo 2 ori mai mare ca Pitestiul. Spune si tu o adresa exacta sau o statie de RATB ca sa-ti pot face o ruta.

| Ady3835 explică (pentru andreia67):

Trebuie sa ajung de la statia din Militari in sectorul 2 pe strada Heliade intre vii. mie imi arata pe telefon ca schimb 3 autobuze. Autobuzul 137, 66, si 143.

| Ady3835 explică (pentru andreia67):

Multumesc de ajutor

| andreia67 a răspuns (pentru Ady3835):

Cu RATB poti lua 137 (autobuz) sau 61 (troleibuz). 137 vine relativ des dar ocoleste mult si trece prin zone unde se produc frecvent blocaje in trafic. 61 merge mai drept dar vine mai rar. Tu te urci la statia "Autogara Militari", gasesti pe www.ratb.ro orarul (orientativ) si schita traseelor. Cu 137 cobori la statia P-ta 21 Decembrie 1989 (capat de linie, vizavi de hotel Intercontinental) si traversezi pe jos P-ta Universitatii pana vizavi de cladirea mare a Universitatii, pe b-dul Regina Elisabeta (la statuia lui Mihai Viteazul). 61 in schimb te lasa exact acolo (statia Universitate). De aici iei troleibuzul 66 pana la statia "Bucur Obor" unde schimbi in acelasi loc cu autobuzul 143 care te duce la destinatie (statiile Scoala generala 145 sau Dumitru Slugeru). Este un traseu extrem de lung, poate dura o ora jumatate doua sa-l parcurgi.
O varianta mai rapida este sa iei metroul (statia Pacii) directia Anghel Saligny pana la statia Eroilor (sau Dristor) de unde sa iei metroul in directia Dristor 2 (sau Republica) pana la statia Bucur Obor. De aici il iei pe 143 pana la destinatie (statia este pe sos. Colentina).

| octav005 a răspuns:

Metroul este cel mai bun.

| Edwards2017 a răspuns:

Te poți descurca cu metroul.