| ChristianKalman a întrebat:

Urmează să zbor săptămâna viitoare cu o cursă WizzAir. Dat fiind faptul că nu durează decât o zi călătoria, am luat doar bagajul de mână gratuit cu dimensiuni 40 x 30 x 20 cm. Rucsacul meu e însă un pic mai mare, nu depășesc limita kilogramelor și nu e dintr-un material dur. A mai fost cineva în situația asta și a scăpat de plata suprataxei?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista un cadru de metal in aeroport unde trebuie sa intre bagajul de mana.
Daca nu intra, este trimis la cala si se plateste suplimentar pentru el, indiferent ca este sub limita de kilograme admise.
Fiecare companie de zbor are masurile ei, asadar, verifica cu compania cu care zbori.
Nu am fost in situatia asta, dar calatoresc foarte mult cu avionul si am vazut procedura.
Cauta o geanta un pic mai mica, sau ia-ti o valiza mica, speciala pentru cabina care nu depaseste masurile cerute de majoritatea agentiilor de zbor.
https://www.momondo.ro/descopera/articol/bagajul-de-mana
http://www.diasporaro.com/......e-de-mana/

| mihai69 a răspuns:

Dacă îl poți băga în cadrul lor de măsurat și nu rămâne nimic afară, e totul OK.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca bagajul ala de mina gratuit are dimensiuni FIXE, tu te crezi mai cu mot sau cum?

| ChristianKalman explică (pentru GabiDumitrescu):

Dimensiunile rucsacului nu sunt FIXE. De-asta întrebam...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChristianKalman):

Ma refeream la limite, alea sunt fixe. Daca rucsacul nu il umfli cit sa le depaseasca, totul e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am zburat de multe ori cu ei.
La aeroport e un template, in care iti va baga rucsacul, si daca intra in prostia aia, atunci ai voie, daca nu nu.
Acum, cel putin din experienta mea, Cred ca din 13-14 dati cat am zburat cu ei, o singura data au folosit chestia aia, sa masoare bagajele pasagerilor, in rest, doar se uita la geanta, ii punea banderola aia, si pa, te lasa sa treci. Am mers si cu ruccsac, si cu mini troller, si cu geanta de voiaj de-aia de sala, si nici o data nu m-au pus sa platesc.
Chestia aia unde baga rucsacul, daca zici ca nu e dintr-un material dur, o sa il inghesuie putin acolo si gata.
De regula astia fac asta, cand nu indeplinesc planu, nu vand mancare sau bautura, nu au destule bilete vandute, sau mai stiu eu, atunci angajatii cred ca sunt instruiti de mai sus, sa mai piste cate un client sa-i ia banii pe bagaju de mana, unde este cazul.
Mergi fara grija, nu cred ca vor fi probleme. Doar sa nu fie mare cu mult.

| YourFriend a răspuns:

Cat de mare e bagajul tau? Eu am un numar rezonabil de calatorii cu Wizzair si pana de curand nu stiam ca exista limita asta. Cand am aflat am masurat si hopa, ghiozdanele mele n-au avut niciodata dimensiunile bune laughing Mi-am zis ca daca nu m-au verificat pana acum sunt sanse mici sa ma verifice vreodata. Mereu am ceva emotii dar inca nu m-au prins laughing
Ideea e ca am vazut oameni fiind verificati, dar oameni care aveau mini-trollers, nu ghiozdane. Depinde de unde zbori, dar prin aeroport ar trebui sa aiba Wizzair niste. un fel de contur de metal al unui coș. pe care scrie dimensiunile maxime, iar daca ghiozdanul tau incape acolo e bine.
Parerea mea e ca daca nu e foarte mare sau foarte umflat ghiozdanul ca sa atraga atentia alora ar trebui sa fie in regula.
Dar doar opiniile mele, decizia e a ta.
Zbor placut c:

| ChristianKalman explică (pentru YourFriend):

Am câteva tricouri, încărcătoare și laptop. Cum spuneam, stau o noapte și mă întorc a doua zi...

| YourFriend a răspuns (pentru ChristianKalman):

Nu cred sa fie probleme atunci c:

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Eu am scapat si daca a fost un pic mai mare, acum nu stiu ce o sa iti zica tie